İstanbul'da 28 yılın kar kalınlığı rekoru kırıldı

İstanbul'da 28 yılın kar kalınlığı rekoru kırıldı
İstanbul'da 28 yılın kar kalınlığı rekoru kırıldı
İstanbul'da 1987 yılından bu yana en yüksek kar kalınlığı ölçüldü. Salı gününden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle son Çatalca'nın köylerinde kar kalınlığı 70, Mahmutbey-Hadımköy bölgesinde ise yer yer 75 santimetreye ulaştı.

İSTANBUL - Haftaya Sibirya ve Karadeniz üzerinden gelen soğuklarla başlayan Türkiye 'nin batısı ve özellikle İstanbul iki gündür yoğun kar yağışının etkisi altında. Önceki akşam saatlerinden başlayarak, dün de neredeyse gün boyu kesintisiz yağan kar kenti beyaza bürürken, kar örtüsü de sahillerde bile 20 santimetreyi aştı. İki günlük yağışların ardından İstanbul'da son 28 yılın en fazla kar kalınlığı ölçüldü. Çatalca'nın köylerinde kar kalınlığı 70 santimetreye ulaştı.

İstanbul'da bu düzeyde bir kar yağışı son olarak 1987 yılının mart ayında meydana gelmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), salı gününden bu yana etkili olan kar yağışıyla ilgili açıklama yaptı. İstanbul'da etkili olan şiddetli kar yağışı gece boyu tipi şekelinde devam ettiği belirtilen açıklamada, TEM otoyolu Büyükçekmece-Mahmutbey arasında zincirsiz TIR’ların yolda kalması nedeniyle otoyol geçici süre ile trafiğe kapandığı belirtildi. İBB, Karayollarının kontrolündeki bölgeye takviye olarak kar küreme araçları, itfaiye araçları ve çok sayıda vinç gönderdiği ve bariyerleri keserek ters istikametten bölgeye ulaşan ekipler TIR’ları çekerek yolun trafiğe açılmasını sağladığı ifade edildi. Vinçlerin yanı sıra Koca Yusuf, Hızır Güç Doğal afet itfaiye araçları çok sayıda TIR'ı çekerek yolların açılmasına destek verdi. Açıklamada yarıca TIR’ların içinde uyuyan sürücülerin Zabıta ekipleri tarafından anons yapılarak uyandırıldığı ve TEM Mahmutbey-Hadımköy gişeler arası her iki yönde trafik kontrollü olarak sağlandığı belirtildi. Bölgede kar kalınlığının ise yer yer 75 cm ölçüldüğü ifade edildi.

189 AĞAÇ DEVRİLDİ
İBB'nin açıklamasında, son iki günde tipi ve kar ağırlığı nedeniyle bir çok semtte 189 ağaç devrildiği, ağaçlar itfaiye ve Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından kaldırıldığına dikkat çekilere şu ifadelere yer verildi: 

"Trafikte kalan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için bölgelere mobil büfeler gönderildi. Mobil büfeler vatandaşlara sıcak çorba, kumanya, çay ve su dağıttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, İTFAİYE, Zabıta, Park ve Bahçeler ve Atık Yönetim Müdürlüğü ekipleri kışla mücadele çalışmalarını 4.815 personel 1.028 araç ile sürdürüyor. Ekipler yolların açık tutulması ve buzlanmayı önlemek için son 24 saatte 18 bin 543 ton tuz ve 926 ton solüsyon kullandı. Atık Yönetim Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri meydanlarda, ana arter yaya üst geçitleri ile metrobüs yaya üst geçitlerinde elle küreme, tuzlama ve saçakları temizleme çalışması yapıyor. Sokakta kalan 437 vatandaş İBB Zeytinburnu Spor Kompleksi'nde misafir ediliyor."

İLÇELERDE KAR KALINLIKLARI
Çatalca'nın köyleri, Bınkılıç, Aydos 50- 70 cm
Çatalca, Esenyurt, Beylikdüzü, Hadımköy,
Selimpaşa, Başakşehir, Beylikdüzü, Arnavutköy, Uğur Mumcu: 35- 70 cm
Çavuşbaşı, Maltepe, Beykoz, Sancaktepe, Polenezköy: 30-50 cm
Çekmeköy, Ümraniye, Maslak, Göktürk, Kemerburgaz: 20-33cm
Kağıthane, Beşiktaş , Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Üsküdar: 20-32 cm
Caddebostan, Suadiye, Bakırköy, Florya: 12-21 cm

(RADİKAL - DHA)

Elektrik hattı yola düştü: E5 kapandı!

TEM'de TIR'lar tek tek çekiliyor

İstanbul'da kar yağışı ne zaman bitecek?