İstanbul'da aslına uygun sıra geceleri

İstanbul'da aslına uygun sıra geceleri
İstanbul'da aslına uygun sıra geceleri
Şanlıurfa'nın en önemli geleneksel değerlerinden olan 'sıra gecesi' kültürünün aslına uygun yapılması için ilk adım İstanbul'da atıldı. Esenler'deki Ramazan Bingöl Et Lokantası'nda gerçekleştirilen sıra gecesinde İstanbul protokolünün önemli isimlerini bir araya geldi.

İstanbul İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü ile İstanbul Sıra Geceleri Projesi kurucusu Ramazan Bingöl ortak çalışmasıyla Şanlıurfa’nın geleneksel değerlerinden ‘sıra gecesi’ kültürünün aslına uygun şekilde yapılmasına ve kültür turizmine dönüştürülmesine ilişkin alınan kararın ardından uygulamaya geçildi.
Esenler’deki Ramazan Bingöl Et Lokantası’nda gerçekleştirilen aslına uygun sıra gecesine İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, Akparti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, çok sayıda adamı, basın ve davetli katıldı. Tenekeci Mahmut’un oğlu araştırmacı Osman Güzelgözün yazdığı sıra gecesinin nasıl olması gerektiğini anlatan broşürler dağıtıldı. Aslına uygun olarak düzenlenen etkinlikte sıra gecesi ekibi, Şanlıurfa yöresine özgü müzikleri seslendirdi, misafirlere çiğ köfte ikram edildi.

SIRA GECESİNDE MUHABBET VARDIR

Sıra gecelerinin aslına uygun nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler veren İstanbul Sıra Geceleri Projesi Kurucusu Ramazan Bingöl, “İstanbul’da gerçek sıra gecesinin nasıl olması gerektiği konusunda bir senedir çalışma yapıyoruz. Bunun provasını 4-5 defa yaptık. Gelen yoğun ilgi üzerine İstanbul Kültür Müdürlüğü’müzle beraber artık bunu bir turizm haline getirmeye karar verdik. Ve artık yurt dışından, yurt içinden gelen bütün turistlere sıra gecesi gerçekte nasıl olur gösterme kararı aldık. Bu gece de onu yapıyoruz. Sıra gecesinde alkol içilmez, dansöz şeklinde oynama olmaz. Sıra gecesinde muhabbet vardır, sohbet vardır, musiki vardır ve çiğ köfte vardır. Biz bunun burada gerçeğini yapıyoruz” şeklinde konuştu.
İstanbul Valisi Vasip Şahin ise “Bizler hep büyüklerimizden dinlediğimiz o sohbetler v e sohbetlerin içinde barındırıldığı samimiyet ortamı hepimizin özlemi olmuştur. Ama ümitleniyorum bugün o ortam tekrar canlandırılıyor. En azından o yönde iyi niyetli çabalar var” dedi.