İstanbul'un kıymetini bilmeli

Dünyanın en pahalı kenti Tokyo, ikinci sırada Moskova, üçüncü sırada Osaka var. İlk 10 kentten beşinin Uzakdoğu'da olması dikkat çekici. Geçen yıl listenin 102. sırasında yer alan İstanbul bu yıl 42. oldu. Bir fincan kahve Tokyo'da 6.6, İstanbul'da ise 2 milyon lira.

LONDRA - Dünyanın en pahalı kentleri belli oldu. Tokyo en pahalı kent unvanını 'kazanırken' İstanbul sıralamada 42. oldu.
İngiliz 'William and Mercer' şirketinin her yıl geleneksel olarak tekrarladığı 'dünyanın en pahalı kentleri araştırması açıklandı. Araştırmanın amacı, uluslararası şirketlere, personel maaşlarını belirlerken yardımcı olmak. Dünya genelinde 144 kentte, barınma, yeme içme, ulaşım, giyim ve eğlence gibi 200 kalem masrafı karşılaştıran şirket, en pahalı kent olarak Tokyo'yu belirledi.
İkinciliğe Moskova oturdu.


Büyütmek için tıklayınız

En pahalı 10 kentten beşi Uzakdoğu'da. Geçen yılın pahalılık 'galibi' Hong Kong bu yıl dördüncü sıraya yerleşti. Avrupa'nın en pahalı kenti Cenevre. New York ise 'en pahalı 10' listesinde boy gösteren tek Kuzey
Amerika kenti olmayı başardı!
 • Avrupa kentlerinin önceki yıllara göre listede tırmanmalarının nedeni, euro'nun dolar karşısında değer kazanması. Milano 63. sıradan 17. sıraya, Dublin 73. sıradan 21. sıraya ve Paris 74. sıradan 23. sıraya yükseldi.
 • Küçülen ekonomisi ve 'iflas eden' para birimiyle Zimbabve'nin başkenti Harare, tam 117 sıra gerileyerek en son sıraya, yani 143'üncülüğe oturdu. 144 kentin değerlendirildiği listede 18'inci sırayı iki kent Çin'in Şenzen ve Guanzu kentleri paylaştı.
  Avustralya bir cennet
 • İşte listedeki cennnetler:
  Ekonomik ve politik olarak güçlü bir ülke olan Avustralya'nın Perth kenti listede 126, Adelaide 124 ve Brisbane 121'inci oldu. Bu kentlerde 'kentte yaşamanın tüm nimetlerinden faydalanmanın bedeli', Londra'nın yarısı kadar.
 • 144 kentlik listenin altında, ekonomik krizden etkilenen altı Latin Amerika kenti bulunuyor.
 • Euro'ya geçmemesine rağmen ulaşım, barınma ve gıdanın çok pahalı olması Londra'yı dünyanın yedinci pahalı kenti yaptı.
 • Moskova'nın en pahalı ikinci kent olmasının nedeni, kentin altyapısı buna hiç uygun olmadığı halde, Batılı yaşam standardının özlenmesi.


  Bir paket sigara 11 milyon 300 bin lira
  New York, tüm Kuzey Amerika'nın en pahalı kenti olmayı sürdürüyor. Aylık kazancınızın size yetip yetmeyeceği, 'zevkinize' bağlı. En önemlisi, hangi semtte yaşadığınız. Örneğin New York deyince akla ilk gelen yer Manhattan'da miniminnacık bir dairenin kirası 1000 dolar (1.46 milyar lira). Buna karşılık Harlem, Brooklyn, Queens ve Bronx'ta daha uygun daireler bulunabiliyor.
  Dev metropolde ucuza gönlünüzce giyinebilirsiniz. Tabii Madison Avenue ve SoHo'dan uzak durursanız. Ulaşım, Londra'ya kıyasla son derece ucuz. Metro veya otobüsle bir saatlik yolculuk sonucu JFK Havaalanı'na giderken 2 dolar (2.9 milyon lira) ödersiniz.
  Buna karşılık yiyecek içecek çok pahalı. Bir şişe su 2 dolar (2.9 milyon lira), bir paket sigaraysa 8 dolar (11.3 milyon lira)! Yine de Canal Street'te 1 dolara (1.4 milyon lira) hamburger ve 10 dolara (14.6 milyon lira) sahte Rolex bulabilirsiniz. Süpermarkette alışveriş yaptığınızda en az 100 doları (146 milyon lira) gözden çıkarmalısınız. Wal-Mart gibi dev ucuzluk merkezleri her köşe başında bulunmuyor.
  En 'ağır' darbeyi alanlar, gece hayatını sevenler. Ortalama bir kokteyl 7 dolar (10 milyon lira). 1 dolar bahşişi de unutmamalı. Broadway'de oyun izlemekse 100 dolar (146 milyon lira).
  (The Independent)