İstanbul'un 'twit yıldızı' parlıyor

İstanbul'un 'twit yıldızı' parlıyor
İstanbul'un 'twit yıldızı' parlıyor
Fransız programcı Franck Ernewein'ın geliştirdiği bir uygulama, dünyada en çok hangi bölgelerde twit atıldığını gösteriyor.

Dünya genelinde her gün 175 milyon tweet atılıyor. Türkiye 'de bir aylık süreçte her gün atılan tweet sayısı ise 1.7 milyon. Bu her saniye 20 tweet atıldığı anlamına geliyor. Peki bu istatistikleri, canlı akışında bir harita üstünde görmek ister miydiniz?

Parisli bir bilgisayar yazılımcısı olan Franck Ernewein, tüm dünyada, en çok nereden twit atıldığını harita üzerinden gösteren bir program geliştirdi. 'Tweetping' isimli programda, uygulamanın başlatıldığı andan itibaren saniyede kaç twit atıldığı, en çok nereden twit gönderildiği gibi istatistiklerin yanı sıra, dünyada hangi şehirlerin sıklıkla twit attığı görülüyor.

Buna göre, dünyada en çok twit atan bölgeler ABD 'nin doğu sahilleri, Brezilya, İngilltere, Batı Avrupa ve tabii ki merkezi İstanbul olmak üzere Türkiye. Haritada Atina'nın ve İstanbul'un parlaklığı göze çarparken, program aynı zamanda bölgelere göre son hashtag'leri de ön plana çıkarıyor.