İstanbul'un yeni performans merkezi: Jukebox

Elektronik müzik ve kulüp kültürünün en bilinen markalarından Urban Bug, bu kış etkinliklerine bir de performans merkezi işletmeciliğini ekledi.
Haber: MEHMET TEZ / Arşivi

Elektronik müzik ve kulüp kültürünün en bilinen markalarından Urban Bug, bu kış etkinliklerine bir de performans merkezi işletmeciliğini ekledi. Elektronik müziğin önemli isimlerini Türkiye'ye getiren, ayrıca parti organizasyonlarıyla tanınan Urban Bug, ilk kez elektronik müziğin dışına çıkıyor ve kapıları herkese ve tüm etkinliklere açık olacak bir performans merkezi açıyor. Hem de Taksim'in tanınmış kulüplerinden 7th House'un yerinde. Urban Bug yöneticisi Alp Bozdoğan'ın söylediğine göre İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) da görüştükleri kurumlar arasında. Programların uyması halinde Jukebox, vakıf etkinliklerine de sahne olacak. Alp Bozdoğan, "İstanbul'da ya çok ufak kulüpler vardı ya da Venue gibi organizasyon ve maliyet açısından yük getiren 2500 kişilik bir yer vardı," diyor, "Biz açıkçası ikisinin arasında bir yer aradık." Bozdoğan'a göre büyük organizasyonlara karşı yavaş yavaş bir tepki başladı. Bu tip partilere gidenlerde 'buraya çok alakasız bir kitle de geliyor,' tavrı da son zamanlarda ağırlık kazandı. Bozdoğan, hem içerideki kitleye hakim olmak, hem de kalabalıktan kaçınmak için eski 7th House'ın ideal bir mekân olduğunu söylüyor. Buranın hem ses, hem ışık altyapısı açısından, hem de havalandırma olarak uygun olduğunu düşünüyorlar.
Pazar, hip hop günü
Mekânın bir diğer sürprizi ise şubat ayı itibarıyla başlaması düşünülen hip hop konserleri. Alp, "Ceza gibi rap müzisyenlerinin performanslarına da kapılarımızı açmak istiyoruz. Genellikle daha genç bir yaş grubuna yönelik olduğu için organizasyonları gündüzleri yapılıyor. Pazar günleri mesela, bir bedel beklemeden, daha çok onlara katkı sağlayacak bir şekilde bir ev, bir çatı sunmak istiyoruz," diye açıklıyor projelerini.
Öte yandan Urban Bug'ın dünyanın önemli müzik firmalarıyla ortak yürüttüğü hafta sonu partileri de devam edecek. Global Underground, Bugged Out, God's Kitchen, Slinky ve Seb Fontaine'in özel geceleri Jukebox'ın kış programında yer alan etkinliklerden.
Jukebox'ın en önemli avantajlarından biri de merkezi bir yerde olması. Ona göre insanlar yazın eğlenmek için Kilyos'a bile gidebiliyor ama kışın şehirden uzaklaşmak istemiyorlar. Kesin olan bir şey daha var, eğlence dünyası artık ne Etiler, ne de Tarabya'da... Maksim Laila derken eğlencenin merkezi artık Taksim - Beyoğlu hattında.