İşte 2012'nin en iyileri!

İşte 2012'nin en iyileri!
İşte 2012'nin en iyileri!
Biz sorduk, Radikal okurları seçti... İşte sizlerden gelen oylarla belirlenen 2012'nin en iyi yerli filmi, dizisi, kadın ve erkek oyuncuları, sergisi, oyunu, romanı, albümü ve seneye damga vuran magazin olayı...

YILIN YERLİ SİNEMA FİLMİ
Yeraltı

Zeki Demirkubuz’un Dostoyevski sevdası malum. Üstadın ‘Yeraltından Notlar’ kitabından serbest uyarlama olarak çektiği ‘Yeraltı’, kelimenin gerçek anlamıyla ‘karanlık’ bir adamın dünyasına götürüyor seyircisini. Her şey bir yana filmdeki yemek sahnesi bile görmek için başlı başına bir neden. Engin Günaydın’ın muhteşem performansına girmiyoruz bile. İlk kez İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşan film Demirkubuz’a en iyi yönetmen, Günaydın’a da erkek oyuncu ödüllerini getirmişti. ‘Yeraltı’ sinemamızda çok da göremediğimiz ‘Anti-kahraman’ filmlerinin başyapıtı olarak yerini aldı bile.
1. Yeraltı
2. Zenne
3. Tepenin Ardı

YILIN SERGİSİ
Şener Özmen, ‘Sıfır Tolerans’, Pilot Galeri


Güncel sanatın yıldızı Diyarbakır’dan
Resim öğretmenliği de yaptığı Diyarbakır’da yaşayıp üreten Şener Özmen’i ‘Tate Modern Yolu’, ‘Süper Müslüman’ gibi çağdaş sanat dünyasında ses getiren hayli eleştirel ve yoğun ironi barındıran işlerle tanıyoruz. Türkiye ’deki ilk solo sergisini Pilot Galeri’de açan Özmen, ‘Sıfır Tolerans’ta sanat dünyasının eleştirelliğini kaybetmesi ve her şeyin hoşgörüyle karşılanmasının tehlikesine işaret ediyor: “Şu soruyu sormak istiyordum, ‘En son hangi sanat ürününe tepki verdik?’ Sanatçı sayısı arttı. Dışarıda sanatçı kalmadı artık ben bağımsızım diyebilecek. 90’larda bizi enerjisiyle ayakta tutan eleştirel mantık ortadan yok oldu.” Yılın sergisini görmek için hâlâ şansınız var ama bugün son gün.
1. Şener Özmen, ‘Sıfır Tolerans’, Pilot Galeri
2. Tunca Subaşı, ‘Kalıntı’, Pi Artworks
3. Elif Varol Ergen, ‘Incognito’, CDA Project

YILIN KADIN OYUNCUSU
Meryem Uzerli

Hem Süleyman’ın hem izleyicinin gönlünü fethetti
Almanya’dan Türkiye’ye gelişiyle hem onun hem bizim hayatımız değişti. ‘Muhteşem Yüzyıl’ın ‘Hürrem’i entrika özlemimizi giderdi, fettan bakışlarıyla göz doldurdu. Başbakan’ın eleştirilerinden sonra namaz kılarken gördüğümüz Hürrem Sultan’ı canlandıran Meryem Uzerli ‘Hürrem kızılı’ saçlarıyla da dillerde...
1. Meryem Uzerli
2. Derya Karadaş
3. Demet Evgar

YILIN ALBÜMÜ
Bajar, Tu B’xer Hati/Hoşgeldin

Bajar şehre hoş geldi!
2009’da ‘Nezbe/ Yaklaş’la ortaya çıktıklarında kadrodaki Vedat Yıldırım ismi nedeniyle Kardeş Türküler’in dağıldığı bile düşünülmüştü ama Kardeş Türküler’den farklı bir şey yapmak istemişlerdi: Metropol müziği. Doğudan batıdan göçmüşlerin, yoksulların, işçilerin, kaybetmişlerin dertlerini ‘şehir’e karıştırıp sağlam müzikle anlatmak. Ama bunu öyle ağlak zırlak değil, bangır bangır müzikle yapıyorlardı. İkinci albümleri ‘B’xer Hati/Hoşgelin’de de “Boşver, bugün cuma, bir tek at geçer” dediklerinde de “Hoş geldin sevdam, hoş geldin bana” derken de Roboski’ye ağıt söylerken de sağlam rock dinlemenin keyfini sunuyorlar. Bajar ve albümleriyle, Fırat suyu Marmara’ya güldür güldür karışıyor!
1. Bajar, Tu B’xer Hati/Hoşgeldin
2. Göksel - Bende Bi’ Aşk Var
3. Orhan Gencebay ile Bir Ömür

YILIN ROMANI
Çıplak Deniz Çıplak Ada, Yaşar Kemal

En iyi roman, en büyük ustadan
Türkiye edebiyatının yaşayan efsanesi Yaşar Kemal’in ‘Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana’ romanıyla başlayan, ‘Karıncanın Su İçtiği’ ve ‘Tanyeri Horozları’yla devam eden ‘Bir Ada Hikâyesi’ dörtlemesi, son kitabı ‘Çıplak Deniz Çıplak Ada’yla tamamlanmıştı. ‘Bir Ada Hikâyesi’ dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan ‘a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alıyor. Bir Yaşar Kemal klasiği olan ve ‘tarihle destanların kaynaşması’ olarak nitelendirilen dörtleme, diliyle, yarattığı kişiler ve doğayla Yaşar Kemal’in romancılığında önemli bir yeniliği işaret ediyor.
1. Çıplak Deniz Çıplak Ada, Yaşar Kemal, Yapı Kredi
2. Yedinci Gün, İhsan Oktay Anar
3. 1Q84, Haruki Murakami

YILIN TİYATRO OYUNU
Mi Minör

Bu oyunda her şey serbest!
Hayali bir ülke olan Pinima’da geçen ve seyircinin her türlü müdahalesine açık olan oyun, Meltem Arıkan’ın kaleminden çıktı, yönetmenliği Memet Ali Alabora üstlendi. Alabora ve eşi Pınar Öğün’ün başrollerinde olduğu oyun ‘demokrasi’ kavramını ve baskıcı düzenleri eğlenceli bir prodüksiyonla tartışmaya açıyor. Oyunla ilgili detaylı bilgi sonraki sayfada...
1. Mi Minör
2. Ben Bertolt Brecht, Dostlar Tiyatrosu
3. Hayvan Çiftliği, Stüdyo CER

YILIN ERKEK OYUNCUSU
Erdal Beşikçioğlu

Saygılar amirim!
Erdal Beşikçioğlu öncesinde de sinema filmleri ‘Hayat Var’ ve ‘Bal’, evvelki dizisi ‘Vali’ ve pek tabii Ankaralı tiyatro seyircisinin gözdesi ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ndeki çeşit çeşit performansıyla takipçilerini büyülemişti. Behzat Ç. olarak ise popüler kültür hafızamıza temelli yerleşmiş oldu. Beşikçioğlu; Emrah Serbes’in romanından uyarlanan, kısa sürede ‘fenomen diziler’ arasına giren ‘Behzat Ç.’nin asabi, bir o kadar da vicdan sahibi, nevi şahsına münhasır Cinayet Büro amiri rolünde üç sezondur ‘döktürüyor.’ Son sezonda dizinin bir nevi Behzat’ın ‘kafasının içine’ girmesiyle, Beşikçioğlu’nun ağır ruhsal travmalar geçiren bir adamın layıkıyla nasıl oynanabileceğinin dersini verdi adeta...
1. Erdal Beşikçioğlu
2. Kenan İmirzalıoğlu
3. Ahmet Kural

YILIN YERLİ TV DİZİSİ
Muhteşem Yüzyıl

Kazanan ‘ecdadımız’ oldu!
Daha çekileceği duyurulduğunda ‘ecdad’ tartışmalarının göbeğine oturmuştu. Tarih kitaplarındaki ezberler bir yana ‘Muhteşem Süleyman’ın 46 yıllık saltanatının herkesi cezbeden taraflarının olduğu gerçeğini kim değiştirebilir ki? Başbakan’ın da dahil olduğu “Ecdadımız böyle yapmazdı” eleştirileri bir yana, seyirci diziden fazlasıyla memnun görünüyor. Dizi yaratıcısı Meral Okay aramızdan ayrıldıktan sonra da ivmesini kaybetmedi. Bakmayın ‘at sırtındaki ecdad’ söylemlerine Osmanlı’da da ‘iktidar savaşları’ sarayda dönüyordu. Dizi bunları anlatmaktan imtina etmediği bu kadar için ilgi görüyor belki de.
1. Muhteşem Yüzyıl
2. Suskunlar
3. Behzat Ç.


YILIN MAGAZİN OLAYI
Muhteşem Yüzyıl

Böyle ‘tartışma’ görmedik!
‘Muhteşem Yüzyıl’, Başbakan Erdoğan’ın eleştiri oklarına hedef oldu. “Bunlar ecdadımızı ‘Muhteşem Yüzyıl’daki gibi tanıyor. Biz öyle bir Kanuni tanımadık” sözleriyle başlayan tartışma Meclis’e kadar taşındı. Times bile konuyu sayfalarına taşıdı.
1. ‘Muhteşem’ tartışma Meclis’te
2. Okan Bayülgen’den sigara uyarısına ‘faşist’ çıkışı
3. Beren Saat - Kenan Doğulu aşkı.