İşte 51. Altın Portakal adayları

İşte 51. Altın Portakal adayları
İşte 51. Altın Portakal adayları
10-18 Ekim tarihleri arasında 51'incisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin merakla beklenen ulusal yarışma filmleri açıklandı. Hayli çekişmeli geçeceği benzeyen ulusal yarışmada beşi dünya, üçü Türkiye prömiyerini Antalya'da yapacak 12 film yer alıyor. İşte o filmler...

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal yarışması bu yıl hayli çekişmeli geçecek gibi görünüyor. Zira yarımaya seçilen 12 film arasında Venedik'ten jüri özel ödülüyle dönen Kaan Müjdeci imzalı 'Sivas'tan Onur Ünlü'ye İstanbul Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülü kazandıran 'İtirazım Var'a, Kutluğ Ataman'a Berlinale'den ödülle dönen filmi 'Kuzu'dan usta yönetmen Derviş Zaim'in yeni filmi 'Balık'a ve boşrolünde Erdal 'Behzat Ç' Beşikçioğlu'nun yer aldığı Çiğdem Vitrinel filmi 'Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku'ya birbirinden iddialı yapımlar yer alıyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 10 – 18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalin ulusal yarışma bölümüne 57 film başvurdu. Alin Taşçıyan, Atalay Taşdiken, Serkan Çakarer ve Sevin Okyay’dan oluşan ön jüri bunlar arasından 12 filmi yarışmaya seçti. Yarışmaya seçilen 12 filmden beşi ilk film ödülü için de yarışacak. Beş film Antalya'da dünya prömiyeri, üç film ise Türkiye prömiyeri yapacak.

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılmaya hak kazanan filmler şöyle sıralanıyor:
Balık / Derviş Zaim
Çekmeköy Underground / Ayşim Türkmen Keskin (ilk film, dünya prömiyeri)
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / Çiğdem Vitrinel (dünya prömiyeri)
Guruldayan Kalpler / Ömer Uğur (dünya prömiyeri)
İtirazım Var / Onur Ünlü
İyi Biri /Ayhan Sonyürek (dünya prömiyeri)
Klama Dayika Min – Annemin Şarkısı / Erol Mintaş (ilk film, Türkiye prömiyeri)
Kumun Tadı / Melisa Önel (ilk film)
Kuzu / Kutluğ Ataman (Türkiye prömiyeri)
Neden Tarkovski Olamıyorum / Murat Düzgünoğlu
Oflu Hoca’yı Aramak – O.H.A. / Osman Levent Soyarslan (ilk film, dünya prömiyeri)
Sivas / Kaan Müjdeci İlk Film, (Türkiye prömiyeri)


SİVAS

Kaan Müjdeci’nin ataerkil toplumda şiddetin kökenlerini irdeleyen filmi Sivas, geçen ay Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazandı. Sivas, ilk aşkını ve büyüme sancılarını yaşayan küçük bir çocuğun, terk edilmiş Kangal cinsi dövüş köpeğini sahiplenmesi ve onun şampiyonluklarıyla ailesinin itibar kazanması sürecini anlatıyor. Bu süreç erkekler arasında sınıf ve iktidar ilişkilerinin nasıl belirlendiğinin de bir göstergesi haline geliyor.
 

OFLU HOCA'YI ANLAMAK- O.H.A.

Osman Levent Soyarslan, ilk uzun metraj filmi Oflu Hoca’yı Aramak – O.H.A. ile sinemamızda örneğine rastlanmayan bir ‘mockumentary’ye imza atıyor. Bir belgeselmiş gibi yapan absürd komedi diye tanımlayabileceğimiz O.H.A., Karadeniz yöresinin fenomenlerini, ünlü bir müteahhidin sponsorluğunda araştıran bir ekibin macerası aracılığıyla günümüz Türkiyesini otoritelerinden eylemcilerine dek bütün yönleriyle hicvediyor.


NEDEN TARKOVSKI OLAMIYORUM? 

Murat Düzgünoğlu, ikinci uzun metraj filmi 'Neden Tarkovski Olamıyorum' ile 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney Ödülü’nü kazandı. Sinemasına hayran olduğu büyük usta Andrey Tarkovski’ye özenen ama kısıtlı olanaklarla günümüz Türkiyesi'nin popüler yapımlarında çalışmak zorunda olan bir yönetmenin iç dünyasını ve sinema ortamındaki çelişkileri ince bir mizahla ele alan filmde başrolü Tansu Biçer üstleniyor.


KUZU

Kutluğ Ataman, 'Kuzu’nun dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yaptıktan sonra Saraybosna ve Busan misali önemli film festivallerini dolaşıyor. Yönetmenin sanatçı kimliğini her planında hissettirdiği Kuzu, mitolojiden sosyolojiye birçok kaynaktan beslenen, zengin ve eleştirel bir altmetne sahip olmakla birlikte, izleyiciyi eğlendirme işlevini de yerine getirmek gibi zor bir hedefe isabet ediyor. Kuzu’nun yıldızları ise Erzincan’dan iki çocuk oyuncu, Mert Taştan ve Sıla Cantürk.


KUMUN TADI

Melisa Önel, ilk uzun metraj filmi 'Kumun Tadı’nın dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali Forum bölümünde yaptı. Mültecileri yurt dışına kaçıran bir şebeke için çalışan sıra dışı kahramanının (Timuçin Esen) patronları ve bulunduğu kıyı kasabasındaki bir Fransız araştırmacıyla ilişkilerine odaklanan Kumun Tadı, doğa olaylarını ustalıkla kullanan, yoğun biçimde atmosferik bir film. Önel, 46. Festival’de 'Ben ve Nuri Bala' ile Belgesel dalında Altın Portakal kazandıktan sonra yeniden Antalya’da yarışıyor. 

 
ANNEMİN ŞARKISI

Yüksek nitelikli kısa filmleriyle tanınan Erol Mintaş, ilk uzun metrajlı kurmacası olan 'Klama Dayika Min / Annemin Şarkısı' ile Saraybosna’nın Kalbi’ni kazandı. Mintaş, 47. Festival’de Berf adlı kısa filmiyle de Altın Portakal kazanmıştı. Annemin Şarkısı, köyünün, dilinin ve şarkılarının hasretiyle yanan; yeni taşındıkları toplu konut sitesinde mutsuz olan annesini memnun etmek için çırpınırken özel hayatını idare etmekte zorlanan öğretmenin öyküsünü anlatıyor.


İYİ BİRİ

Çok sayıda televizyon dizisinin yanı sıra 'Unutulmayanlar' adlı sinema filmine imza atan Ayhan Sonyürek’in ikinci uzun metraj kurmacası 'İyi Biri', Hatay’dan Mersin’e uzanan bir yol filmi. Bölgenin sıcak ikliminin mizahına yansıdığı, ancak insani değer erozyonu eleştirisinin de ihmal edilmediği filmde; son derece naif ve iyi niyetli kahramanının (Cengiz Bozkurt), yol boyu karşılaştığı kişilerle ilişkisi aracılığıyla bu coğrafyanın panoraması çiziliyor.


İTİRAZIM VAR

Son dönem Türkiye sinemasının önde gelen temsilcilerinden Onur Ünlü, İstanbul Film Festivali’nde kendisine yönetmen ödülü, başrol oyuncusu Serkan Keskin’e imam–dedektif rolüyle erkek oyuncu ödülü kazandıran 'İtirazım Var' ile Altın Portakal’a da aday. Yönetmenin absürd mizahıyla bezeli bu hareketli komedi, ahlaki yozlaşma ve kutuplaşmayı, atipik karakterinin dürüstlüğü ve cesaretiyle hicvediyor.


GURULDAYAN KALPLER

Deneyimli yönetmen Ömer Uğur sanatın farklı sınıflar tarafından algılanma biçimleri gibi karmaşık bir meseleyi, bir komedi çerçevesinde bütün izleyici kesimlerine hitap edecek hale getiriyor. 'Guruldayan Kalpler', bir heykeltraşın (Devin Özgün Çınar) atölyesinde işe başlayan vasıfsız işçinin (Necip Memili) hayatındaki değişimi ve sanatın dönüştürücü etkisini neşeli bir macera eşliğinde anlatıyor. 


FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU

'Geriye Kalan' adlı filmiyle yönetmen dalında Altın Portakal kazanan Çiğdem Vitrinel’in ikinci uzun metraj kurmacası 'Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku', İlhami Algör’ün aynı adlı romanından serbest bir uyarlama. Kitapsız yazar Arif’i canlandıran Erdal Beşikçioğlu ile özgür ruhlu Müzeyyen’i canlandıran Sezin Akbaşoğulları arasındaki “derin tutku” kıvrak diyaloglarda ortaya çıkan mizahla izleyiciye geçiyor.


ÇEKMEKÖY UNDERGROUND

İstanbul üzerine belgeselleriyle tanınan Ayşim Türkmen Keskin’in 'Çekmeköy Underground' adlı ilk uzun metraj kurmacası, kentsel ve toplumsal dönüşümün genç kuşak üzerindeki etkilerini ele alıyor. Filme adını veren Çekmeköy’de yaşayan ve hip-hop yapan bir grup gencin açmazlarını, bu müziğin ritmiyle biçimlenmiş bir müzik videosu estetiğiyle harmanlıyor.
 

BALIK

Derviş Zaim’e 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde senaryo ödülü kazandıran 'Balık', sinemamızın öncü yönetmeninin izleyiciye farklı okuma şöleni sunan, çok katmanlı sinemasının yeni bir örneği. Bülent İnal ile Sanem Çelik’in başrollerini paylaştığı film, kızının hastalığına şifa bulmak isteyen bir balıkçının çaresiz eylemleri üzerinden insan – doğa ilişkisini gerek güncel ve bilimsel gerek kadim ve mistik boyutlarıyla irdeliyor.