İşte Bebek P'nin katilleri!

İşte Bebek P'nin katilleri!
İşte Bebek P'nin katilleri!

Steven Barker (solda) cinayetten, anne Tracey Connelly?yse (ortada) bebeğini korumadığı için yargılanıyor. Bebek P, henüz 17 aylıktı.

İngiltere'yi sarsan Bebek P skandalında, çocuğu öldüren annesiyle erkek arkadaşı ilk kez kamuoyuna açıklandı

LONDRA - İngiltere yine, henüz 17 aylıkken annesi ve annesinin erkek arkadaşı tarafından öldürülen Bebek P’yi konuşuyor. 2007’de Londra’daki evinde ölü bulunan Bebek P, aylar süren şiddet ve kötü muamele sonucu aldığı yaraların ardından devlet korumasına alındığı halde bu kötü sondan kurtulamamıştı. İngiltere, aylarca tüm dünyayı dehşete düşüren bu cinayetin sorumlularını konuşmuştu, şimdiyse onların ‘kimliğinin korunup korunmaması’nı tartışıyor.
Gazeteler mahkemenin sanıkların kimliklerinin saklanmasına ilişkin yasağı kaldırması üzerine bu kişileri fotoğraflarıyla ifşa etmeye başlayınca, kişilerin güvenliği tehlike altına girdi. Anne ve sevgilisine ülkede duyulan öfke ve nefretin saldırı boyutuna varabileceği konuşuluyor ve mahkemenin kimlikleri ifşa etme kararı eleştiriliyor. Davada 28 yaşındaki anne Tracey Connelly’ye verilen ceza netleşmedi, ancak erkek arkadaşı 33 yaşındaki Steven Barker ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Annenin birkaç yıl yattıktan sonra hapisten çıkması gündemde olduğu için, özellikle onun kimliğinin mahkemede gizli kalması gerektiğini düşünen insan hakları temsilcileri, mahkemenin kararını eleştiriyor. Bir diğer tartışmaysa hapisteki anneye yeni bir kimlik verilip verilmemesi üzerinde yaşanıyor. Gazeteler, insan hakları yasaları gereği, anneye hapisten çıktığı zaman yeni bir kimlik verilmesine kesin gözüyle bakıldığını yazarken, halkın tepkisi oldukça öfkeli. “Aramızda bir caninin olduğunu bilmeden mi yaşayacağız?” diyen İngiliz halkı, annenin halkın arasına karışıp, onların ödediği vergilerle yaşayan normal bir vatandaş olmasını istemiyor. 

“Kızımın yeri cehennem”
Connely’nin annesi de kızının dışarı çıkıp, normal bir insan gibi hayatına devam etmesini istemiyor. “Ona karşı hiçbir sempati hissetmiyorum” diyen 59 yaşındaki Mary O’Connor, “O benim torunumu öldürdü, güzel torunumu benden aldı, bence onun yeri cehennem!” diyor. Connelly, diğer tutukluların saldırısına uğramaması için özel bir odada tutuluyor. Bebek P, sekiz ayda 60 kez sosyal güvenlik uzmanları tarafından ziyaret edilmiş ancak ölümü engellenememişti. Omurgası kırılarak öldürülen Bebek P’nin  kulağında, kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar bulunmuştu. (afp)