İşte dünyanın en güzel yüzü!

İşte dünyanın en güzel yüzü!
İşte dünyanın en güzel yüzü!
Bilim dünyası bu kez de gezegenimizin en güzel erkek ve kadın yüzünü belirlemek üzere kolları sıvadı. Ortaya, gerçek hayatta İngiliz modeller Kendall Jenner ve David Gandy'yi andıran yüzler çıktı...

RADİKAL - İngiltere ’deki Kent Üniversitesi’den uzmanlar polisin kriminal suçlu teşhisi için kullandığı özel bir bilgisayar programından faydalanarak dünyanın en güzel kadın ve erkek yüzlerini oluşturdu. İki ay süren proje için dudakların kalınlığı, burun uzunluğu ve genişliği, alındaki çizgiler gibi detaylar göz önüne alındı. Yüz haritalandırmada dünya çapında bir uzman olan Dr Chris Solomon, çalışmaya katılan insanlardan EFIT-V PhotoFit adlı program aracılığıyla mükemmel yüzü oluşturmalarını istedi. Çıkan sonuçları başka 100 katılımcı ‘çekicilik’ açısından değerlendirdi. Dr Soloman, yeni Galaxy S6 telefonun tanıtımı için Samsung tarafından yaptırılan çalışmanın sonucunda İngilizlerin güzellik algısına dair bazı ilginç sonuçlar elde ettiklerini söylüyor: “Sonuçlar İngiltere’de yaşayan insanların güzellik anlayışını yansıtıyor. Bu çalışmayı Asya ya da Afrika’nın başka bir köşesinde yapsaydık bambaşka sonuçlar elde edebilirdik.”
                  Kendall Jenner ve David Gandy.

Çalışmanın sonucuna göre İngilizler model David Gandy ve oyuncu Natalie Portman’ı en yakışıklı/en güzel ünlü kategorisine oturtuyor. Dr Solomon çalışmanın, kadınlarla erkeklerin güzellik algılarının arasındaki farkı da gösterdiğine dikkat çekiyor: “Söz konusu olan erkek yüzünün güzelliği olunca kadınların erkeklerden daha feminen yüzler çizdiklerini gördük. Kadınlara göre ince yüzlü, dolgun dudaklı, traşlı erkek yüzleri daha çekici. Erkeklerin ‘güzel erkek yüzü’ tanımıysa çok daha maskülendi. Öte yandan kadınların oluşturduğu ‘güzel kadın yüzü’, erkek katılımcıların yarattığı kadın yüzlerinden daha seksiydi. Kadınlar daha dolgun dudaklar, daha zayıf yüz, büyük gözler, yüksek elmacık kemikleri çizmeyi tercih etti.” (The Daily Mail)