İşte en uzun model tren yolu!

İşte en uzun model tren yolu!
İşte en uzun model tren yolu!

Gerrit Braun (solda) yolun 2014 yılında iki katına çıkarak Fransa, İtalya ve İngiltere?ye de içine alacağını söylüyor.

LONDRA - Dünyanın en uzun model tren yolu Almanya’nın Hamburg kentinde inşa edildi. Minyatür Wonderland projesi üzerine çalışmaya 2000 yılında başlayan ikiz kardeşler Frederick ve Gerrit Braun, Hamburg’daki boş bir binada inşa ettikleri yolun 2014 yılında iki katına çıkarak içine Fransa, İtalya ve İngiltere’yi de alacağını söylüyor. 8 milyon sterline (yaklaşık 19 milyon TL) mal olan, 6 mil uzunluğundaki (yaklaşık 9.5 kilometre) yolun kapladığı 1150 kilometrekarelik alanda şimdilik ABD, İskandinavya ve İsveç Alpleri yer alıyor. 

10 bin vagonlu 700 tren

Model tren yolunun 10 bin vagonlu 700 treni, 900 sinyali, 2 bin 800 binası ve 160 bin tasarlanmış figürü bulunuyor. Model için şimdiye kadar 4 bin kilogram çelik kullanılmış. Işıklandırma için de özel çalışan ve 50 bin ampul kullanan kardeşler, gece ve gündüz için de farklı ışıklandırma sistemleri kurmuş.
41 yaşındaki Braun kardeşler, teknolojinin hayalleri gerçekleştirmekte ne denli işe yaradığını göstermek istediklerini söylüyor. İkili, “Erkekleri, kadınları ve çocukları aynı derecede heyecanlandıran bir maket yapmak istedik ve isteyince her zorluğun altından kalkılabileceğini gösterdik” diyor. Halkın ziyaretine açık olan model treni şimdilik bir seferde 160 ziyaretçi izleyebiliyor. (The Daily Telegraph)