İşte İstanbullulara sorulmadan yapılan yeni vapurlar

İşte İstanbullulara sorulmadan yapılan yeni vapurlar
İşte İstanbullulara sorulmadan yapılan yeni vapurlar

Fotoğraflar: BURAK KURU

Yan balkonları yok. Dolayısıyla İstanbul havası ve martılar da... Havalandırması klimayla yapılıyor. Tepelerdeki ses sistemi sürekli radyo yayını yapıyor, yani içeride siyasetçi nutukları eksik olmuyor. İskeleye yanaşma yok; burun kısmından binilip kıç kısmından iniliyor. İçi de dışı da feribot soğukluğunda... İşte İstanbullulara sormadan inşa edilip seferlere başlayan yeni vapurlar!
Haber: BURAK KURU / Arşivi

İstanbul ’da yaşayanların şehrin yönetimine ilişkin kararlardaki etkisi günden güne azalıyor. Örneğin 2006 yılında yeni vapur tasarımlarının danışıldığı Yeditepeliler, 2013’te bizzat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından söylenen “Bundan sonra bütün projeler halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek” ifadesiyle karar mercii olma hakkına kavuşmuştu. Fakat buna rağmen tarihi şehirde yaşayanlar yönetimde söz sahibi olamıyor.
Hürriyet'ten Burak Kuru'nun haberine göre; 5 Şubat’ta İstanbul Şehir Hatları’na 10 yeni vapur katacaklarını açıklayan Topbaş, bunların modelinin hazır olduğunu belirtirken, vapurların hangi renk olacağının halk oylamasıyla kararlaştırılacağını ifade etmişti. Vapur modeli seçmekten, renk seçmeye tenzili rütbe olan İstanbul halkına bu konuda da fikri sorulmadı. 28 Mayıs günü Sarıyer’de gerçekleştirilen törenle İstanbul’a yeni üç vapur tanıtıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi açıklamasından aktaralım: “İstanbul ulaşımını daha modern ve konforlu hale getirmek için gece gündüz çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bugün de Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle üç tane yeni gemiyi boğaz sularıyla buluşturdu.”

Göksu, Durusu ve Küçüksu isimli vapurlar bu törenin ardından Eminönü-Kadıköy hattında hizmet vermeye başladı. Yalova’daki Özata Tersanesi’nde imal edilen, Türk mühendislerin tasarladığı ve tanesi 3 milyon 373 bin 500 euro’ya malolan gemilerin eski vapurlara nazaran estetik kaygıyı ve İstanbul’un keyfini çıkarma önceliğini karşıladığı söylenemez.
Gelelim izlenime. İstanbul’un yeni vapurları alışılagelmişin dışında iskeleye yan yanaşıp yolcuları o şekilde almıyor. Geminin burun kısmından biniyor ve kıç kısmından iniyorsunuz. Bu haliyle feribota benzeyen vapur, İstanbul’un kalabalık oluşunun da etkisiyle günden güne ‘bir yere tıkıştırılarak seyahat ettirilme’ haline gelen toplu taşımaya da uygun düşüyor: Büyük bir kapıdan, içerisinin nasıl olduğunu merak ederek geçip gidiyorsunuz. Tek gördüğünüz kalabalık.
İç mekân da eski vapurların estetiğinden uzak. Burada da ‘feribot soğukluğu’ hakim. Büyük camları olan yeni vapurlar, havalandırma konusunda klima yardımı alıyor. Sağlı sollu televizyonlar henüz hizmet vermiyor. Ama bir müjde var, vapurda kafa dinleme amacı olanlar varsa haberleri olsun: İçerideki ses sistemi vasıtasıyla vapurun her köşesinde siyasetçilerin beyanlarını duymak mümkün!
Yeni tasarımın en vurucu yanı ise yan balkonların olmaması. İstanbul gibi iklimi ezici çoğunlukla yaz kış açık havada seyahat etmeye müsait bir şehirde, balkonsuz vapur yolcuyu İstanbul havasından mahrum bırakıyor. Tabii bundan vapurların en iyi arkadaşı martıların da olumsuz etkileneceğini söylemekte bir beis yok. Üst güverte ise yolcu gemilerini andıran bir teras olarak hizmet veriyor.

İstanbul’un yeni vapurları için ‘yüzer plaza’ dersek abartmış olmayız. Şu an üç tanesi hizmete giren vapurlardan, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından toplam 10 tane olacağı açıklanmıştı. Günden güne İstanbul’daki yolculuk geleneklerinden uzaklaşan şehir halkının kalan yedi vapurda ne gibi sürprizlerle karşılaşacağı ise merak konusu.

 


  http://www.radikal.com.tr/137181013718106

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şaka bir yana - karaoke

  Hayatımda gördüğüm en çirkin vapur.

  zevksizlik - user395142

  Gittikçe zevksizlikte çıtayı yükseltiyoruz. Bunu tasarlayan kişi zarif vapurlardan hiç mi feyz almaz, bu nasıl körlüktür. Yazık oluyor güzelim şehre, 8500 yıllık mazi Menderes zamanında yokedilmek istendi, birçok tarihi eser tahrip edildi. Şimdi de çöküş iyice hızlandı...

  REZALET - user1052107

  Boğazın havasını alabildiğimiz tek an olan vapur seferleri metrobüs boğuculuğuna döndürülmüş. Tek kelime ile rezalet. Bunu İstanbul halkı olarak nasıl protesto edebiliriz nasıl karşı çıkabiliriz?

  Beyi bilir. - user781727

  İstanbullu daha iyisini hak etmiyor. Dışardan güzel görünen kaldırım boyaması, boyalı araba, çiçekli bahçe yetiyor istanbulluya, içerik önemli değil. Çok çalışır, soru sormaz, bol vergi öder. aybaşı na borçsuz giremez. polis izin vermezse parka gidemez. İstanbullunun beyi herşeyi bilir, Yani beyi istanbullu yu adamdan saysa bir şey sorar, değil mi? pardon bende istanbullu yum.

  :? - DevriM19171917

  bu nasıl bir dizayn bu nasbir zevksizlik vapur demek martılarla yolculuk etmek demek gerçekden çok sinir bozucu ..

  büyük birader - user772341

  "büyük birader seni izliyor" konseptine uygun, her zamanki gibi kaş yaparken göz oyan bir proje olmuş. Belki iyi niyetle tasarlanıyor ama görüş alınmıyor, insanlara sorulmuyor vs vs. Yönetenlerin bu tavrı ile hiçbir yere varamayacağız...