İşte Kurbağalıdere için çözüm planı...

İşte Kurbağalıdere için çözüm planı...
İşte Kurbağalıdere için çözüm planı...

FOTOĞRAFLAR: ADEM GİDEN/KADIKÖY LİFE

Bir haftadır yoğun olarak saldığı kötü koku ve Marmara Denizi'ne akıttığı zehirle ciddi bir tehlike haline gelen, ıslah çalışmaları yıllardır tamamlanmayan Kurbağalıdere için çözüm planı açıklandı... Atık suların, metro tüneli inşaatlarında kullanılan tünel sondaj makinesi ile kontrol altına alınması planlanıyor.

Kadıköy'de ıslah çalışmaları yıllardır tamamlanmayan, Marmara Denizi'ne ve tüm şehre zehir saçan Kurbağalıdere için metro tüneli inşaatlarında kullanılan TBM (Tünel Sondaj Makinası) ile kanal açılıyor. 2015 yılı sonunda tamamlanması planlanan kapalı kanal yardımı ile kötü koku saçan atık suların kontrol altına alınması hedefleniyor. Kirlilik ve sudaki oksijen oranındaki azalma nedeniyle köpüren ve çevre sakinlerinin kötü koku nedeniyle ciddi rahatsızlık yaşadığı Kurbağalıdere, Kadıköy-Maltepe-Ümraniye'deki derelerin aktığı 67 kilometre uzunluğundaki geniş bir havzayı kapsıyor. Dere kesitinin darlığı nedeniyle, atık su ve yağış miktarını taşıyamayan Kurbağalıdere'nin bazı kesimlerinin genişletilmesi gerekiyor. Ancak Kadıköy'ün en önemli bölgelerinden geçen Kurbağalıdere çevresinde SİT alanları ve yüksek kamulaştırma maliyetleri bulunan araziler yer alıyor. 

ATIK SU YERALTI TÜNELİNE HAPSEDİLECEK
İstanbul'daki metro inşaatlarının yapımında kullanılan TBM (Tünel Sondaj Makinası) ile atık su ve yağmur sularının kolektör hattına alınarak yer altından akışı için çalışmalar başlatıldı. Dere tabanında biriken ve kötü kokuya neden olan atıkların, kanala temiz su pompalanması ile temizlenmesi hedefleniyor.
İBB'ye göre şu ana kadar temizlik çalışmalarında 1094 kamyon çamurun çıkarıldığı dere ıslah çalışmasının ilk etabı yüzde 90 oranında tamamlandı. Projenin 2015 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

NUHOĞLU, KURBAĞALIDERE'Yİ MECLİSE TAŞIMIŞTI
Geçtiğimiz ay gündem dışı söz alarak konuyu İBB Meclisi'ne taşıyan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, üç yıl önce İSKİ tarafından Kurbağalıdere'de başlatılan ıslah çalışmalarının yanlış yürütülmesinden dolayı tüm kanalizasyon sularının Marmara Denizi'ne akarak ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirtmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin konuya acilen el atması gerektiğini söyleyen Nuhoğlu, “3,5 kilometrelik dere ıslah hattı ise üç yıldır bitirilemedi. Bu kirliliği yaşamak zorunda değiliz. Kadıköy bürokratlar tarafından özellikle ihmal edilip, yapılmıyor. Bu nedenle çalışmaların özellikle böyle bırakıldığını düşünmeye başladım. Bu meclisin bu duruma el atması gerekiyor. Çok basit bir sorun. Çok yavaş bir çalışma sürüyor" ifadelerini kullanmıştı. 

Belediye ekibi Kurbağalıdere'de kokudan soluk alamadı!


YETKİLİLER NEFES ALAMAMIŞTI!
Kurbağalıdere'nin gri kabarcıklar çıkarırkenki fotoğrafları hafta başında gündeme gelmiş, sosyal medyada ve basında yoğun tepki olmuş, dün de İSKİ ve belediye yetkilileri dereyi ziyaret etmişti. Fotoğraflarda yetkililerin derenin yanında burunlarını kapattığı görülüyordu. Bu arada Kadıköylüler bu akşam Kurbağalıdere'nin durumuna dikkat çekmek üzere saat 19.00'da Yoğurtçu Parkı'ndan bir yürüyüş gerçekleştirecek. (DHA)