İşte tarihin hayal kırıklığı yaratan icatları

İşte tarihin hayal kırıklığı yaratan icatları
İşte tarihin hayal kırıklığı yaratan icatları
Anti-tank köpekleri, sandalyeden uzay mekiği, paraşüt ceket, uçan arabalar İşte tarihin en kötü icatlarıİngiltere’de yayınlanan bir kitapta tüm zamanların en başarısız icatlarını bir araya topladı. Kitapta yer alan başarısız icatlardan bazıları amatör mucitlerin eseri, bazıları ise büyük şirketleri milyonlarca dolarlık zarara sokan yenilikler.
İşte bu icatlardan bazıları : 

Sandalyeden Uzay Mekiği: 1500’lü yıllarda Çinli bir memur olan Wan Hoo, kendi tasarladığı roketli hasır sandalyeyle Ay’a ulaşmayı denedi. Hoo, 47roket bağladığı sandalyeye oturdu ve yardımcılarına roketleri ateşlemeleri emrini verdi.  Roketler ateşlendiğinde büyük bir patlama yaşandı. Ardından üretilen mitlerde Hoo’nun uzayda yaşadığı söylendi ama yapılan araştırmalar talihsiz mucidin parçalara ayrıldığını ortaya koydu. 

Ereksiyona çareyi hayvan testislerinde arandı: 19’uncu yüzyılda henüz testesteronun bilinmediği dönemlerde, Dr. Charles-Edourd Brown-Sequlard, ereksiyona çare olacağını düşündüğü, domuz ve köpek testislerinden hazırladığı bir karışımı kendisine enjekte etti.
Sequlard, hazırladığı karışıın sayeseinde uzun yaşayacağını ve cinsel potansiyelinin artacağını düşünüyordu ama karışım hiç bir işe yaramadı. 

Paraşüt Ceket: Uçan Terzi lakabı takılan Fransız Franz Reichelt, kendi tasarımı olan paraşüt ceketin ilk denemesi için 1912 yılında Eiffel Kulesi’ne çıktı.
İşler planladığı gibi gitmeyince, toplanan büyük kalabalık mucidin büyük başarısına değil ölümüne tanık oldular. 

Uçan Araba: Wright Kardeşler’in 1903’teki başarılı uçuşununh ardından, Waldo Waterman adlı bir Amerikalı mucit uçan araba yapma işine girişti. 1930’lu ve 40’lı yıllarda süren uzun çalışmaları sonunda ‘Chitty Chitty Bang Bang’ adını verdiği aracı üretmeye başardı. Waterman, 6 metre uzunluğundaki ve saatte 180 kilometre hıza ulaşan arabası ile California’dan Ohio’ya uçmayı başardı.
Başarılı testlere rağmen yaşanan teknik aksaklıklar ve uçuş yasaları nedeniyle, Chitty Chitty Bang Bang ticari üretime hiç bir zaman geçemedi. 

Anti-tank köpekler: II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Ordusu, Almanlar’ın güçlü tanklarına karşı zor durumda kaldılar. Bu duruma çare üretmeye çalışan Rus mühendisler ilginç bir yol denediler.
Sovyet ordusu aç bırakılan köpeklere, yemeklerini tankların altında bulmayı öğretti. Daha sonra patlayıcı bağlanan hayvanlar savaş alanına salındılar. Ancak köpekler, yemeklerini uzaktaki Alman tanklarından çok yakınlarındaki Sovyet tanklarının altında arayınca, Kızıl Ordu’nun kayıpları Naziler’den çok oldu. 

Betamax: Teknoloji devi Sony, tarihindeki en büyük mali kayıplardan birini Betamax video formatı ile yaşadı. 1975’te geliştirilen Betamax, bir yıl sonra piyasaya çıkan VHS karşısında tutunamadı.
1975 yılında video pazarının tamamını elinde bulundurun Sony, 1981’de ancak yüzde 252ine sahipti. 

TWIKE: 1980’lerin ortalarında, üç tekerlekli, pedallı bir araç olan TWIKE, şehir içi ulaşımda devrim yapacağı iddiasıyla tanıtıldı. 90’lardaki motorlu versiyonu saatte 85 kilometre hıza ulaşabiliyordu.
İlk bakışta iyi bir fikir gibi görünse de, aracın üreticisi isviçreli firma saadece 2 bin adaet TWIKE satabildi.