İsteğe bağlı 'takip sistemi'

İsteğe bağlı 'takip sistemi'
İsteğe bağlı 'takip sistemi'

Sisteme en çok çocuğunun yerini bilmek isteyen evhamlı anne-babalar ilgi gösteriyor.

SAN FRANCISCO - Çocuğunuzun nerede olduğunu gözlerinizle görmek mi istiyorsunuz? Google’a bakın! Google yeni yazılımıyla internette arama yapmak kadar kolay bir şekilde insanların izini sürmeyi de mümkün kılacak. Yazılım, cep telefonu ve diğer mobil iletişim cihazlarında kullanılabilecek. ‘Latitude’ adı verilen uygulama, 2007’de başlayan ve cep telefonuyla Google haritası üzerinden, tek tuşla yön belirlemeyi sağlayan sistemin geliştirilmiş hali. Google ürün yöneticisi Steve Lee, “Bu uygulama Google haritalarına sosyal bir tat katıyor ve eğlenceli hale getiriyor” yorumunu yapıyor ama yeni ‘takip sistemi’ kişisel mahremiyet konusunu da gündeme getiriyor. Ancak Google, sistemin manuel olarak tamamen devre dışı bırakılmasını sağlayacak özellikleri de düşünmüş. 

ABD?ve 26 ülkede işbaşında...
Firma ayrıca kullanıcılarının hareketleriyle ilgili bilgileri açıklamayacağının da sözünü veriyor. Lee’nin verdiği bilgiye göre, Google’ın bilgisayarlarında sadece takip hizmetinin yakaladığı son lokasyon saklanacak.
Takip sistemi ABD ve 26 ülkede çalışıyor. Yerini kimlerin görebileceğini belirlemekse cihazın kullanıcısına bağlı. Google Latitude, başlangıç olarak Research In Motion’ın blackberry’sinde, Symbian yazılımlarda ya da Microsoft Windows Mobile’da çalışıyor. Sistem ayrıca Google’ın Android yazılımına sahip T-1 cep telefonlarıyla Apple’ın iPhone ve iTouch’larında da çalışacak. Google, yazılımın kullanımının daha sonra kişisel bilgisayarlara da yüklenilip kullanılacak şekilde genişletilebileceğini açıkladı. (ap)