İşten kaytarmanın 25 yolu

İşten kaytarmanın 25 yolu
İşten kaytarmanın 25 yolu
Yaptığı işi çok seven de var, akşam olmasını gözü saatte bekleyen de. İşin ucunda ekmek parası olabilir ama bu, küçük numaralarla mesai saatini hafifletmeye engel değil

1. Üzerinize afiyet
Soğuk algınlığı için mevsim müsait. Biraz hileyle sesinizi bitkinleştirin, telefondaki patrona ya da arkadaşa derinden inleyin. Sahte öksürük konuşmanızı ara ara bölsün. Burnunuzu çekmeyi unutmayın. Çok belli, işe gidebilecek durumda değilsiniz.

2. Çok pis zehirlendim
En garantili, en arkasında iz bırakmayan, en ispatı imkânsız, dolayısıyla en başarılı bahanedir. Akşam yediğiniz muhtemelen balık veya tavuk canınıza okudu, tuvaletten çıkamıyorsunuz! İşe bile gelemiyorsunuz. Üstelik bir günde toparlanmak da acayip değil.

3. Hep toplantı hep toplantı
İşte olduğunuz halde işten kaytarmanın da yolu mevcut. Pozisyonunuza göre ya hemen bir toplantı ayarlayın ya da var olan toplantıya kaynayın. Saatlerinizi önünüzdeki defteri karalayarak geçirin. Çıkar çıkmaz toplantıda çok yorulduğunuzu ilan edin.

4. Kırmızı pazartesi
Kadınlar için şahane bahane. Üstelik her ay tekrar edilebilir. Regl döneminde sancıların dayanılmaz olduğunu söyleyebilirsiniz. Gerçekten dayanılmazsa geçmiş olsun!

5. Patrona şantaj
İlla ki vardır: Patronunuz bir vakitler ‘tembellik hakkı, işi gücü bırakıp başını alıp gitme halleri’ üzerine iki kelam etmiş, Facebook profiline ya da gazeteciyse köşesine falan yazmıştır. O sözün ağzından çıktığı günü aklınızda kazıyın, yazılı belgeyi saklayın. “Neden işe gelmedin?” dediğinde, ilhamı bizzat kendisinden aldığını kibarca açıklarsınız.

6. Depresyonlardayım
Temiz çözüm: Depresyona girin! Ya da girmiş gibi yapın. En az zehirlenmek kadar geçerli bir ‘kaytarma’ yöntemi bu çağda…

7. Hastam var
Herkes yapmıştır: Bakmakla yükümlü olduğunuz bir yakınınızın hastane işleri için koşturun. Anne, baba, yaşlı hala, teyze çok rahat uyar bu senaryoya. İlgilenecek başka kimse yoktur ve hastane koridorlarında bekleme görevi maalesef size düşmüştür!

8. Vizem var
Düzenli olarak kaytarmak için yüksek lisans programına falan yazılıverin. Önceden bu eğitimin sizin ve tabii ki şirketinizin geleceği için ne kadar mühim olduğunu anlatan sıkı bir pazarlık görüşmesi yapmış olmanız gerekiyor. ‘Okey’i kaptığınız anda özgürsünüz. Haftada bir tam ya da yarım gün okula gidin ya da gidiyormuş gibi yapın. Mezun olmak şart değil!

9. Kutlama coşkusu
Ofiste doğum günü kutlamaları yapın. Kaytarmak istediğiniz an, bir arkadaşınızla anlaşıp o gün onun doğum günüymüş gibi davranın. Pastalar, içecekler derken bir bakmışsınız en az bir saati kakara kikiri geçirmişsiniz.

10. Okur yazar
İnternet üzerinden e- kitap okuyun. Hem bir rapor okuyormuş gibi takılır, hem de istediğiniz
kitapla baş başa olmanın tadını çıkarırsın.

11. Kökten çözüm
Müdürün kızı ya da oğluyla takılın. “Dün çok içmişiz yahu” diye işe geç gidebilirsiniz. Gerçi bu durumda çalışma arkadaşlarınız sizden tiksinecektir, olsun! Daha az çalışmaya değer…

12. İnternet suiistimali
İşyerinin internetini sömürün. Bilgisayarınızda en az iki farklı web tarayıcı programı yüklü olsun. Keyfiniz için açtığınız siteleri bir tarayıcıdan açıp diğerini iş için kullanın. Bolca ‘tab’ işe yarar. Aniden kontrole gelen biri olduğunda işle ilgili bir sayfayı tek tıkla ekrana yerleştirebilirsiniz.

13. Meşguliyet kamuflajı
İşten kaytarmanın en kısa yolu; sürekli meşgul görünmektir. O zaman kimse size bir şey sormaz. Arada 15 dakikada yaptığınız işleri çok kompleks, günler alan işler gibi anlatır, biraz puan toplarsınız olur biter…

14 . Aşırı yükleme
Önünüze 15 tane hacimli excel dosyası açın, o dosyaları birlikte yürütebilecek şirket bilgisayarı olmadığı için bilgisayar kilitlenecektir. Siz de “Bilgisayarım kilitlendi” diye söylene söylene ortalıkta birkaç tur atıp, sonra bir saat çay molası verebilirsiniz.

15. Bana müsaade
“Arabanın muayenesini yaptıracağım”, “Bizim oğlanın veli toplantısı var”, “Bizim banyo alt kata akmış… Komşu aradı da…” türü ‘acil çıkış’ bahaneleriyle de kaytarılabilir işten pekâla…

16. Edebiyatın faydaları
Günlük tutun, hatta isterseniz roman yazmaya başlayın. Word’de çalışırken herkes sizi çalışıyor zannetsin. Gelecek kuşaklara da bir eser bırakmış olursunuz hem…

17. Misafirimiz var
İşyerine çağıracağınız yakın bir akraba ya da arkadaş, çevrede sevimli bir elektrik yaratır. Ona binayı gezdirmeniz, birlikte uzun bir yemeğe çıkmanız o kadar göze batmaz.

18. Yavrum yapma!
Çocuğunuz varsa şahane, yoksa yeğen, kuzen, bir ufaklık bulun. Beş yaşında bir çocuk kadar dikkat dağıtıcı bir şey yoktur. Zamanın nasıl geçtiğini personelden kimse anlamayacaktır. Çocuk ağlıyor diyerek erken de çıkabilirsiniz.

19. Ufak çaplı afet
Abartmaya gerek yok, yangın alarmını çalıştıracak bir küçük hareket, küçük bir su baskını sinyali yaratacağı hareketlilikle mesai saatinden tatlı tatlı yer.

20. Sessizce süzülün
Bilgisayar açık olsun. İşyerinde bırakmak üzere getirdiğiniz yedek bir gözlüğü ya da cüzdanı masada bırakın. Hatta bu iş için bir ceket getirin. Sanki binada bir yerdesiniz, 10 dakika sonra dönecekmişsiniz izlenimi verin. Ama siz çok uzaklarda olun.

21. Bağırsaklarınızı bozun
Eğer tuvalet takibinin yapıldığı yerlerden birinde çalışmıyorsanız, bozuk bağırsaklar tadınızı kaçırmaktan çok, gün içinde işten kaytarmanıza yarayabilir. Mısır yiyip üzerine su için, incir yeyip kola için, bulun bir yöntem…

22. Seyahat uydurun
İkna kabiliyetinizi kullanarak X şehrine yapılacak bir ziyaretin şirketin kârları açısından ne kadar faydalı olacağını anlatın. Sektöre göre senaryo değişir.

23. Oyun oynayın
Bu noktada bilgisayar ekranınızın yerleşimi çok önemli. Arkanızdan kimsenin geçemeyeceği, monitörü sadece sizin görebileceğiniz şekilde ayarlayabilir, yüzünüze de ciddi ve sıkıntılı bir ifade takınabilirseniz hiç sorun olmaz.

24. Excel havası
Her şeyi Excel dosyasında yapın. Alışveriş listesi, arkadaşlarla parti programı falan… Sizi Excel’le baş başa gören çok önemli bir raporla uğraştığınızı sanacaktır ama siz parlak bir gecenin detaylarına dalmışsınızdır aslında!

25. İstifa edin
Çok daralınca insanın gözü bir şey görmez, görmesin zaten. İstifa edin, hayatınız işten kaytarmaktan ibaret olsun. Gerisini ‘iş bulmanın 25 yolu’nda okursunuz.


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  İnternet

  ,

  Mısır

  ,

  Mayın

  ,

  kitap