İstenmeyenden tarz yaratmak

Bu haber herkesin üstünde aynı tişörtü, şapkayı, kravatı ve hatta boxer'ı görüp de hayattan nefret edenleri ilgilendiriyor...
Haber: Ç. BEGÜM SOYDEMİR / Arşivi

Bu haber herkesin üstünde aynı tişörtü, şapkayı, kravatı ve hatta boxer'ı görüp de hayattan nefret edenleri ilgilendiriyor daha çok. Bir de habire verdiği hata mesajları yüzünden bilgisayarından soğuyanları... O güzelim Windows mavisini etkileyici bir tasarımla birleştirerek sinir edici mesajları
enteresan bir moda objesi haline getirme fikri ise saygıyla karşılanmalı. Bunu başaran adamın adı Jim. www.errorwear.com adresli sitede sıradan bir üretimle, sıradışı tişörtler yapıyor. 404 Not Found, MAC Bomb, Bad Command or File Name türü kelime dizileri ekranda ne kadar asap bozucuysa, tişörtte o kadar 'cool' duruyor. Gelecekler arasında unutulmaz Atari oyunu Bombs, video oyunu Pac Man ve klasik hatalardan Illegal Operation ile You Are Full of Bombs And/Or Keys de var. Tişörtlerin fiyatı 14.25 dolar...
Moda 'hasta'larına...
California, Encino'da yaşayan 61 yaşındaki Roger P. Freeman ise aslında mikrobiyoloji uzmanı. Önlenebilir bulaşıcı hastalıklara karşı yeterli tedbir alınmadığını düşünerek çıkmış yola. Seminerler, öğretici afişler ve eğitim programlarının insanlar üzerinde pek etkili olmadığını teşhis etmesi uzun zaman almamış. Bunca kişinin ortak paydasının giyim kültürü olduğunu fark etmesi de. Mikroskop altında incelediği bakteri ve virüslerin renkli dünyası onu cezbetmeye başladığında bunu herkesin görmesi gerektiğine karar vermiş. Ve desenleri hiç bozmadan kravat, tişört, fular, şapka ve boxer'lara bastırmaya başlamış.
"Karşı tarafa mesajınızı iletmenin en iyi yollarından biri bu," diyor Freeman. "40 dolara karşınızdaki insana yüzde yüz ipek bir frengi, sıtma, AIDS ya da şarbon hastalığı sunup üzerinde taşımasını sağlıyorsunuz."
Kazanılan paralar çeşitli bulaşıcı hastalıkla
mücadele dernekleri ve hastanelere gidiyor.
İşte bu yüzden Dr. Freeman kendisini bir sosyal müteşebbis olarak tanımlıyor: "Bunu para için yapmadığımız yalanını söylemek isterdim ama bizim önemli bir amacımız var. Göreceksiniz, bu ürünleri kullandığınız zaman ellerinizi yıkamak kadar basit görünen bir olaydan tutun da güvenli sekse kadar, toplam sağlığınızı etkileyecek bir sürü şeyi aklınızdan çıkaramayacaksınız."
Freeman'ın ürünlerini mağazalarda bulmak mümkün değil. www.infectiousawareables.com istediğiniz desen ve ürünü seçerek alışveriş yapabilmeniz için kurulmuş. Peki amaç sadece insanları bilinçlendirmek mi? "Hayır," diyor Freeman, "Bunlar çok da şık. Benim favorim etkileyici bir kırmızı ve siyaha sahip olan belsoğukluğu deseni. Çok klas görünüyor.
Bir de diş plağını beğeniyorum. Çünkü onu bir gece yarısı bulmuş ve heyecandan yere düşmüştüm. Frengi de çok tatlı."
Sitede boxer'lar 19.95, fularlar 29.95, ipek kravatlar 39.95, şapka ve tişörtler 19.95 dolardan satılıyor. "Böyle bir hediye almak ya da vermek tercih edilir bir şey mi sizce?" sorusuna Freeman'ın verdiği cevap ise kısa ve net: "İnsanlar patronuma belsoğukluğu verdim demeyi seviyorlar."AL-BENİ
  • Mavi Jeans, yeni koleksiyonunda kişiye özel yeni jean'ini piyasaya sürüyor. Zımpp jean'leri elle zımparalayarak altlarındaki beyazlığı ön plana çıkarabilirsiniz. Zımpp satın alanlara jean'in yanında bir de zımpara hediye ediliyor. Bu yolla sadece bir jean almakla kalmayıp yaratıcılığınızı kullanabiliyor ve jean'inizi kişiselleştirebiliyorsunuz.
  • Adidas'ın yeni teknolojisiyle geliştirdiği Predator Mania adlı yeni futbol ayakkabısı modeli, bugüne kadarkilerin en hafifi. Fonksiyonelliği bir yana Predator Mania orjinal tasarımı ile de sportif kişilerin tercih edeceği cinsten. 2002 Dünya Kupası'na özel olarak forma, şort ve çorap gibi tekstil ürünlerini ve resmi maç topunu da piyasaya sürüyor.