İSTİKAMET

Pek çok şeyi meşhur Zeytinbağı'nın: Zeytinleri, balıkları, kırmızı kiremitleri, yeşili, tarihi doku ve mimariyi yansıtan evleri...

Girdim Zeytinbağı'na
Pek çok şeyi meşhur Zeytinbağı'nın: Zeytinleri, balıkları, kırmızı kiremitleri, yeşili, tarihi doku ve mimariyi yansıtan evleri... Fotoğraf sanatçısı ve iyi bir gezgin olan Haluk Özözlü, http://www.gizlicennetler.com sitesinde şöyle tanımlıyor mesela: "İtalyan sahil kasabalarını anımsatan özelliği içinde, daracık sokaklarda dolaşırken, birçok tarihi esere ve birbirinden estetik yapıya rastlayacaksınız." Tarihi kentin kuruluşu hakkında ise üç rivayet aktarıyor. İlki şöyle: Cenevizliler zamanında Sivzi, Tirilye ve Kapanca adlı üç köy vardır. Korsanlar bu köylere sürekli saldırırlar. Köy halkı dağınık kalırlarsa saldırganlarla baş edemeyeceğini anlar ve üç köy şimdiki Tirilye'de toplanır. İkincisi: "M.S. 376'da Hıristiyan din adamları, İznik'te toplanır. İznik Konsülü diye tarihe geçen olaydır bu. Aya Yani, Aya Yorgi ve Aya Satri adlarında üç papaz, başpiskoposla anlaşmazlığa düşünce aforoz edilirler ve Tirilye'nin bulunduğu yere gelirler. Tri: Üç, İlya: Papaz denklemiyle buranın adı Tirilya olur.
Üçüncüsü ise: Latince Tirilye, kırmızı balık, barbunya anlamına gelir. Dere ağzında bol miktarda barbunya balığı vardır ve buradan Doğu Roma imparatorlarına götürülmektedir. 1330'lu yıllara kadar Bizans kasabası olan Tirilye, sonraları Osmanlı kasabası olmuş. 1900 başlarında Mahmut Şevket Paşa, 1963 yılında ise Zeytinbağı adını almış.
Nasıl gidilir, nerede kalınır?
Yine Özözlü'nün aktardığına göre, özel araçla İstanbul'dan gidenler Bayramoğlu-Darıca sapağından çıkıp Eskihisar'dan arabalı vapurlara binmeli. Yalova üzerinden Bursa yoluna çıkıp Kurşunlu sapağından Mudanya ve Tirilye'ye ulaşabilirsiniz. Bursa-Çanakkale yoluyla Mudanya'ya gelen yol, rahat ve geniş. Balıkesir-Karacabey üzerinden gelenler için bir kestirme yol ise Uluabat Gölü - Karaağaç civarı, Taşpınar üzerinden olabilir.
SİT alanı olan Tirilye'de otel, motel türü konaklama tesisi pek yok. Bazı eski evler pansiyon olarak kiralanabiliyor. Ama Çamlıbel Köyü'ndeki Zeytinbağı Oteli (bilgi için 0266 387 37 61 ya da zeytinbagi@zeytinbagi.com) iyi bir seçenek olabilir. Yalnız gitmeden önce arayıp yer ayırtmayı ihmal etmeyin. Zeytinbağı'nda nereye giderseniz gidin sofranıza ilk olarak has zeytinyağı içinde kekikli zeytinler geliyor. Ayrıca tüm sahil lokantalarında deniz ürünlerini taze taze yiyebilirsiniz.