İstiklal'de gökkuşağı açtı

İstiklal'de gökkuşağı açtı
İstiklal'de gökkuşağı açtı
10. Onur Yürüşü dün İstiklal Caddesi'nde anayasaya cinsel yönelim maddesinin eklenmesi ve nefret suçlarının yasalaşması talebi, homofobiye karşı mücadele sloganlarıyla yürüyen 10 binden fazla kişiyi gökkuşağı bayrağının etrafında buluşturdu.
Haber: BAHAR ÇUHADAR / Arşivi

Hafta boyu süren Eşcinsel Onur Haftası etkinlikleri pazar akşamı Taksim Meydanı'ndan Tünel'e doğru dalgalanan kalabalığın gerçekleştirdiği, çığlık çığlığa Onur Yürüyüşü'yle şaşaalı bir final yaptı. Buluşma saati olan 17.00'de Taksim Meydanı'na vardığımızda devasa gökkuşağı bayrağı çoktan açılmıştı. LGBT bireyler, aktivistler ve eşcinsellerin eşit haklara kavuşması için verilen mücadeleye destek veren çok sayıda insan oradaydı. Sayısı 10 bini aşan rengarenk kalabalık düdükleri, davulları, sloganları, Türkçe, Kürtçe, Ermenice lolipopları, rengarenk maskeleri, yelpazeleri, gökkuşağı bayrakları ve şemsiyeleri, çarpıcı kostümleriyle yürümeye başladığında caddeden 'Susma, haykır, eşcinseller vardır' çığlıği yükseliyordu.

'Genel ahlaksızlık', 'Anayasada cinsiyet kimliği', 'Dönme-yiz', 'Anayasada cinsel yönelim', 'Lezbiyenler vardır', 'Velev ki ibneyim', ‘Eşcinsel belediye başkanı inşallah olacak’, 'Alışın her yerdeyiz' mesajlı pankartlarıyla yürüyen kortejin başında LİSTAG’lı (LGBT Aileleri İstanbul Grubu) ailelere eşlik eden BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve LGBT aktivisti, tiyatrocu Esmeray vardı. Yürüyüşe katılanlar arasında Radikal yazarları Yıldırım Türker ve Pınar Öğünç, oyuncular Ayça Damgacı ve Nergis Öztürk de vardı. Kalabalık Demirören AVM binasının önüne geldiğinde bir süre slogan attı.

Caddenin kıyısından eylemi izleyen İstiklal Caddesi sakinlerini, 'Homofobiye karşı dans etmeye' çağırdı, kitle. Kortejin bir ucu Tünel’e vardığında, diğer ucu henüz caddenin ortalarındaydı. Saatler 19.00’ı gösterdiğindeyse kalabalık Tünel’de slogan atmaya devam ediyordu.

İstiklal Caddesi’ndeki gerçekleştirilen çok az eylemde, yürüyüşçülerle caddeden gelip geçenler arasındaki sınır yok olur. Bu sene 10’uncusu düzenlenen Onur Yürüyüşü onlardan biriydi. Bir eylemden çok, hak mücadelesi vesilesiyle düzenlenen bir karnaval gibiydi…