İtalya'da deprem: En az 150 ölü

İtalya'da deprem: En az 150 ölü
İtalya'da deprem: En az 150 ölü

İtalya Sivil Savunma Kurumu Başkanı Guido Bertolaso, depremi ?milenyumun başından beri yaşadıkları en kötü trajedi? olarak yorumlarken, Başbakan Silvio Berlusconi, Rusya seyahatini iptal ederek krizle ilgilenmek için L?Aquila?ya gitmeye karar verdi. FOTOĞRAF: AFP

İtalya'nın orta bölgesinde dün sabaha karşı 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Başkent Roma'nın da hissettiği sarsıntıda ölenlerin sayısı 150'yi geçti, çok sayıda bina çöktü, halk geceyi sokakta geçirdi

L’AQUILA - İtalya’nın orta kesimlerinde Türkiye saatiyle dün sabaha karşı 04.30 civarında 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Başkent Roma da dahil olmak üzere, İtalya’nın orta kesimlerinde hissedilen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 150’yi geçti. Roma’nın 100 km. kuzeydoğusundaki L’Aquila kentinde binaların büyük bir kısmında çatlaklar oluştu, çok sayıda bina çöktü, halk sokakta geceledi. Kent merkezindeki hastane çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. 
Yetkili kaynaklar ölü sayısının artmasından endişe edildiğini duyurdu. İtalya Sivil Savunma Kurumu Başkanı Guido Bertolaso, depremi ‘milenyumun başından beri yaşadıkları en kötü trajedi’ olarak yorumlarken, Başbakan Silvio Berlusconi acil durum ilan ederek federal fonları felaketle mücadeleye ayırdıklarını açıkladı. Berlusconi, Rusya seyahatini iptal ederek krizle ilgilenmek üzere L’Aquila’ya gitti.  Papa 16. Benediktus da depremin ardından kurbanlar, özellikle de çocuklar için dua ettiğini söyledi. 
Evsizler için stat düzenleniyor

Depremin ardından çok sayıda kent sakini, bölgeyi terk ederken Sivil Savunma Kurumu, ilk etapta 10 binle 15 bin arasında binanın hasar gördüğünü ve stadyumların evsiz kalanlar için hazırlandığını açıkladı. Kurum Avrupa Birliği, Fransa, Almanya, Rusya, Yunanistan, İsrail’den yardım teklifi aldıklarını, ancak şu an yardım ihtiyacının söz konusu olmadığını açıkladı. Türk Kızılayı da bölgeye, iki uzmandan oluşan insani yardım ekibi gönderileceği duyuruldu.
Orta İtalya en son 31 Ekim 2002’de Molise bölgesini sarsan 5.4 şiddetindeki depremle sarsılmış, 28 kişi ölmüştü. (afp, ap)