İtalya'da ölü sayısı 207'ye çıktı

İtalya'da ölü sayısı 207'ye çıktı
İtalya'da ölü sayısı 207'ye çıktı

Depremden sonra kentin dışında kamp alanı oluşturuldu ancak çadır sayısının yetersiz olması nedeniyle çok sayıda insan arabalarında ya da dondurucu havada, açıkta gecelemek zorunda kaldı. FOTOĞRAF: AA FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Önceki gün İtalya'nın orta kesimlerini yıkan şiddetli depremde ölü sayısı 207'ye yükseldi. Dün 4.4 büyüklüğündeki artçı sarsıntı iki binayı daha yerle bir ederken halk yeniden telaşa kapıldı

L’AQUILA - İtalya’nın orta kesimlerinde önceki gün meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 207’ye yükseldi. L’Aquila’da incelemelerde bulunan Başbakan Silvio Berlusconi, 100’ü ağır, 1500 yaralı olduğunu, L’Aquila’da 10 bin, civar beldelerde 7 bin 120 kişinin evsiz kaldığını açıkladı.
Öte yandan artçı sarsıntılar dün bölgede panik yarattı. Yerel saatle 11.25’te (TSİ 12.25) meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki artçı sarsıntı, dünden beri en şiddetli deprem olarak kayda geçti. Sarsıntı iki binanın yıkılmasına neden oldu. Kentin dışındaki spor sahasında bir kamp alanı oluşturuldu ancak çadır sayısının yetersiz olması nedeniyle çok sayıda insan arabalarında ya da dondurucu havada, açıkta gecelemek zorundaydı. Acil durum ilan eden Berlusconi ise hükümetin evleri yeniden inşa edeceği sözünü verdi.
Depremin merkez üssü L’Aquila’da öğrenim gören Türk öğrenciler arasında can kaybı ya da yaralanan yok. Başbakan Berlusconi, ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün verdikleri destek mesajının da çok değerli olduğunu söyledi. 

23 saat sonra enkazdan sağ çıktı
Deprem sırasında ilginç olaylar da yaşandı. L’Aquila Rugby Takımı oyuncuları hızlı koşmaları sayesinde yaşlı komşularının imdadına koşup üç kişinin hayatını kurtardı. Deprem anında doğan bir bebek ‘depremin kızı’ diye anılarak sembol oldu. Enkazdan, 23 saat sonra, 24 yaşında üniversite öğrencisi bir genç kız çıkarıldı; Marta Valente adlı kızın sağlık durumu iyi.
Bölgede en hararetle konuşulan konuysa Gran Sasso Dağı’nda faaliyet gösteren Ulusal Astrofizik Araştırmaları Enstitüsü’nde görev yapan İtalyan araştırmacı Giampaolo Giuliani’nin durumu. Giuliani, birkaç gün önce yerel televizyonda, oluşturduğu bir sistemle depremi önceden anlayabileceğini iddia etmiş, büyük bir depremin olacağını öne sürmüş, savcılık da Giuliani hakkında soruşturma başlatmıştı. Gerçekten deprem olunca kafalar karıştı. (Reuters, dha, aa)