'İtalyan İşi'nin açmazı çözüldü

'İtalyan İşi'nin açmazı çözüldü
'İtalyan İşi'nin açmazı çözüldü
1969 yapımı İtalyan İşi filminin son sahnesinde minibüsü kullanan hırsızlar ve altın külçeleri uçurumun kenarında dengede duruyordu. Kraliyet Kimya Topluluğu, problemin çözülmesi için yarışma düzenledi ve en iyi çözüm yolu bulunduLONDRA - İngiltere'nin önde gelen bilimsel araştırma kuruluşlarından Kraliyet Kimya Topluluğu 40 yıl önce çekilen İtalyan İşi (İtalian Job) filminin sonundaki açmazı çözmenin yolunu buldu.
1969 yapımlı suç filmi İtalyan İşi hırsızların intikam amaçlı büyük bir soygun planlaması ve mini cooperlar kullanarak kaçmaya çalışmalarını konu alıyordu. Yönetmenliğini Peter Collinson'un yaptığı filmde Michael Caine filmde başrol oynuyordu. Film, büyük bir soygun ardından kaza geçiren ekibi uçurumun ucunda asılı bırakarak noktalanıyordu. Minibüsün bir ucunda çete üyeleri, havada kalan ucunda ise altın külçeleri bulunduğundan hareket edilmesi ve dengenin bozulması, aracın boşluğa yuvarlanması demekti. Film, Caine'in canlandırdığı Charlie karakterinin 'tamam çocuklar iyi bir fikrim var' sözleri ile sona erse de, sinemaseverler 40 yıldır bu fikrin ne olabileceği konusunda net bir fikir sahibi değildiler.

YARIŞMA DÜZENLENDİ

Kraliyet Kimya Topluluğu, bu yıl üyelerinden filmin son sahnesinde uçurumun kenarına asılı kalan ancak altın külçelerinin ağırlığı ile akıbeti tehlikeye giren minibüsü kurtarmalarının bir yolunu bulmalarını istedi ve bir yarışma açtı. John Godwin'in yarışmayı kazanan çözümü şöyle:

• Ağırlığı düşürmek için arkadaki cam kırılır.  
• Öndeki iki cam kırılır ve çetenin elemanlarından biri  baş aşağı tutularak camdan sarkıtılır.  Bu kişi ön tekerlekleri indirir ve Aracı dengeler.

• Arkadaki benzin tankı otobüsün arkasındaki geçiş panelinden geçilerek boşaltılır. 

• Çete üyeleri teker teker önden araçtan iner, kendi ağırlıklarınca taş toplarlar ve taşlarla yer değiştirir. 

• Araçtaki altını güvenle alacak kadar ekstra taş toplanır. 

Goodwin bu şekilde, minibüsün uçurumdan aşağı yuvarlanmadan bir kişinin inmesine izin verecek kadar hafifletileceğini matematik hesaplamalarıyla kanıtladı.
İnen kişinin ise çevredeki kayaları aracın önüne yerleştirerek ekibi kurtarabileceği belirtiliyor.  39 yaşındaki bilişim uzmanı Godwin'in planı, Kraliyet Kimya Topluluğu'na gönderilen iki bin çözüm önerisi arasında en güvenli ve sağlam olanı olduğu için seçilmiş. Ancak Godwin, formülünün soyguncuların peşlerindeki mafya ve polisi atlatmasını garanti edemeyeceğini kabul ediyor. Zira bu formül, çetenin yakıtı ve lastikleri olmayan bir araçla İtalyan Alplerinin ücra bir köşesinde kalması demek.
Michael Caine'in başrolü oynadığı 1969 yapımı film, 2003'te 'farklı bir sonla' yeniden çekilmiş, filmin başrolünü Mark Wahlberg oynamıştı. (bbc)