İtalya'nın başı şimdi de 'ana'larla dertte

NAPOLİ - Suç oranını aşağıya çekmek için büyük uğraş veren İtalya hükümetinin başını şimdi de mafya anaları ağrıtıyor. ‘Şişko Kedi’, ‘Erkek Fatma’ gibi lakaplarıyla mafyada güç paylaşımının içinde yer alan hanımağalar, bir yandan aileleri yönetirken, bir yandan da çocuklarını yetiştiriyor, evde yemek işleriyle uğraşıyor.
‘Ana’lar, ‘Camorra’ adıyla bilinen Napoli mafyasının içinde yükselmek için öldürmekten bile çekinmiyor. Mafyadaki kadın sayısı hükümetin Camorra’yla mücadelesinde birçok kişiyi gözaltına almasıyla çok artmış. Güvenlik yetkilisi Gaetano Maruccia, bu kadınların ölen veya cezaevine giren eski mafya babalarının eşleri olduğunu söylüyor. Organize suçları araştıran savcı Stefania Castaldi de “Eşleri, kızları, kız kardeşleri, gelinleri lider konumunda görevlere geliyor” açıklamasıyla kadınların yükselişini doğruluyor.

Mutfakta kokain, eroin hazırlıyorlar
Castaldi, Camorra kadınının, ‘mutfakta kokain ve eroin hazırlanması, kaçak mafya babalarının saklandıkları yerlere çekidüzen verilmesi’ gibi geleneksel işlere devam ettiğini, ancak bazılarının yükselmek için sokaklarda terör estirip milyonlarca dolarlık uyuşturucu ticaretine doğrudan dahil olduğunu söylüyor. Kadınların mafyaya girmelerinin en çarpıcı örneği 2002’de yaşandı. Camorra’da iki düşman ailenin kadınları ‘bölge paylaşımı’nda fikir ayrılığı ve bir aile reisinin kuzeninin öldürülmesi nedeniyle makineli tüfek ve tabancalarla çatışmaya girdi, iki mafya anası ve 16 yaşında bir kız öldü.
Mafya anaları arasında, Maria Licciardi göze çarpıyor. Bir ‘baba’nın kız kardeşi olan Licciardi, diğer mafya babalarıyla aynı masaya oturup onlarla birlikte karar alabiliyor. Yetkililer, 30 kadar rakibinin öldürülmesi talimatını Licciardi’nin verip vermediğini soruşturuyor. (aa)