İtalyanlar 'İstanbul Kırmızısı'nı sevdi

İtalyanlar 'İstanbul Kırmızısı'nı sevdi
İtalyanlar 'İstanbul Kırmızısı'nı sevdi

Ferzan Özpetek

Ferzan Özpetek'in, geçen ay satışa çıkan 'İstanbul Kırmızısı' adlı kitabı, İtalya'da en çok satanlar arasında.

Uzun yıllardır İtalya’da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek, geçen ay satışa çıkan ilk kitabı ‘ İstanbul Kırmızısı’nın, İtalya’da en çok satanlarda ilk sıralarda yer almasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. İtalya’da yaygın kitapevlerinden biri olan Feltrinelli’nin en çok satanlar raflarında kitabının ilk 3’te yer aldığı hatırlatılan Özpetek, “Geçen gün, Feltrinelli’den davet ettiler. Kitabın satışının çok güzel gittiğini söylediler. Bir sürü kitap imzaladım. Şimdi tabii bir Noel öncesi talep de çok. Bu da hoş” diye konuştu.

Kitabının dördüncü baskısının da yapıldığını belirterek, “3. baskıyı geçen hafta yayımladılar. Şimdi 4. baskıyı yaptılar. Güzel gidiyor, çok mutluyum. Benim için yepyeni bir olay” diyen Özpetek, 'İstanbul Kırmızısı’nın 2014’ün ocak sonu, şubat başı gibi Türkiye ’deki raflarda da yerini alacağını duyurdu.

Kitabının bir aylık sürede dördüncü baskıyı yapmasında etkili olan şeyin ise kulaktan kulağa yayılması olduğuna dikkati çeken ünlü yönetmen, “Sinemada bu pek öyle olmuyor ama kitabın tanıtımında kulaktan kulağa reklamı çok daha iyi” dedi.

Özpetek, kapağında annesinin bir fotoğrafını kullandığı, adını da yine annesinin ojesinden alan kitabının, filmini de yapmayı düşündüğünü ancak bunun hemen olmayacağını belirtti.