Itzhak Perlman gönül yaylarını titretti!

Itzhak Perlman gönül yaylarını titretti!
Itzhak Perlman gönül yaylarını titretti!
Dünyanın en önemli keman virtüözlerinden Itzhak Perlman İstanbul'da müzik ziyafeti çekti.

Radikal.com.tr - Map İletişim ve Piu Music organizasyonuyla, 70. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda “Good Music In Town Konserleri” kapsamında Itzhak Perlman, İstanbul Kongre Merkezi’nde sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. “Schindler'in Listesi” filminden de tanınan Itzhak Perlman, sahneye dört yaşında geçirdiği çocuk felcinden sonra kullandığı elektrikli scooter ile çıktı. Perlman, eserlerini bu yıl yine geçmişte Yehudi Menuhin’e ait Stradivari’nin altın çağında yapılmış en iyi kemanı olduğu düşünülen 1714 yapımı antik Soil Stradivarius ile icra etti. Perlman’ın kullandığı enstrümanın değerinin 20 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Sahneyi piyanist Rohan de Silva ile paylaşan Pelman, Beethoven, Strauss ve Debussy’den eserleri icra etti. Konserden sonra gelen yoğun alkışlar üzerine tekrar sahneye geldi ve konsere devam etti. Perlman sahneyi ayakta alkışlanarak terk etti.

En İyi Oda Müziği ve En İyi Enstrümantal Solist Performansı gibi toplamda 5 ayrı dalda Grammy Ödülü’ne sahip olan Perlman’ın, Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva ve Hebrew Üniversitelerindefahri ve onursal doktoraları bulunuyor.