İyi ki doğdun Jimi Hendrix!

İyi ki doğdun Jimi Hendrix!
İyi ki doğdun Jimi Hendrix!
Jimi Hendrix, 70'inci yaş gününde de unutulmadı. Bob Smeaton, hazırladığı belgeselle gitar efsanesinin ölümsüzlüğüne sonsuzluk katacak.

Gitarın kralı Jimi Hendrix’in hayatını konu alan American Masters: Jimi Hendrix - Hear My Train A Comin’ adlı belgesel, DVD formatında satışa sunuldu. Daha önce yayımlanmamış 1968 yılı konser görüntülerini de kapsayan Bob Smeaton’un hazırladığı iki saatlik belgesel yapım, gitaristin 70’inci doğum yılını taçlandırıyor.

Yönetmen Bob Smeaton filmini şöyle anlattı: ‘’Geçmişte de bir kaç Hendrix filmine imza attık, özellikle Woodstock konserlerinde ya da Monterey ve Isle of Wight kesitleri sunduk. Ama şimdi Seattle’da 1942 yılında gözlerini açısından, 1970 yılında Londra ’da hayata veda edişine kadar Jimi Hendrix’in hikâyesini baştan sona işliyoruz’’

Hendrix’in askeri kariyerini de filme yansıtan yönetmen Smeaton, gitaristin nasıl bir talihsiz kaza sonucu müziğe yöneldiğini de aktardı: “Evet orduya katıldı. Üç öğün yemek ve başının üstünde bir çatı vardı sonra bir gün paraşüt kazası geçirip bileğinden yaranladı. Hepsi o.

Sakat bir bilekle savaşamazsınız. Seattle’a evine dönebilirdi ama bunu tercih etmedi, geri hizmette çalışmaya başladı. Isley Brothers’ı tanıması onun iyi bir gitarist olma yolunda ilk basamakları tırmanmasını sağladı.

“Paul McCartney, Noel Redding, Mitch Mitchell, Billy Cox ve Steve Winwood gibi eşsiz müzisyenlerin efsanevi gitarist Jimi Hendrix’in hayatını anlattığı belgesel film American Masters: Jimi Hendrix - Hear My Train A Comin’ DVD formatında Amerika ’daki raflarda yerini aldı. (euronews)