İyi ki konuşuyor!

İyi ki konuşuyor!
İyi ki konuşuyor!
Altı yıl önce çektiği 'Paris'te İki Gün' ile ABD'li sevgilisini ailesiyle tanıştırmak için Paris'e götüren Julie Delpy, bu kez onları New York'a davet ediyor. Yönetmen koltuğunda da oturan Delpy'ye Chris Rock eşlik ediyor.
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

Julie Delpy konuşuyor! Richard Linklater imzalı kült serisinden de (‘Gün Doğmadan’la başlayıp iki hafta sonra vizyona girecek dördüncü film ‘Geceyarısından Önce’yle devam eden) biliyoruz ki Delpy, ilişkileri didik didik etmekten, Woody Allen usulü entelektüel hezeyanlardan, kısacası konuştukça konuşmaktan hoşlanıyor. Bu sadece Ethan Hawke’la doğaçlama oynadıkları ‘... Sonra / ... Önce’ serisinden değil kendi yazıp yönettiği ve kamera karşısına geçtiği filmlerden de belli.
Altı sene önce gösterime giren ‘Paris’te İki Gün’ de bu hafta gösterime giren devam filmi ‘New York’ta 2 Gün’ de bu damardan: İki filmin temelinde de birbirlerine dayanamadıkları noktaların daha da üstüne giden, aşırı analizle durumu komikleştiren çiftlerin hikâyeleri üzerine bir tutam kültür çatışması konuluyor. Ancak Julie Delpy’de özel olan, Fransız - ABD ’li uyumsuzluğu, Allen’vari durum komiklikleri gibi çokça denenmiş yollardan yürüyüp hâlâ taze, kaydadeğer bir şeyler sunabilmesi. Özgür ve kaba Fransızlarla sağlık delisi, muhafazakâr ABD’lilerin farklılığı üzerine bir espriye daha tahammülüm yok diyorsunuz, Delpy yine de gülümsetmeyi başarıyor. Woody usulü hezeyanlar, sadece onun filmlerinde seyredilir diye düşünüyorsunuz, Delpy bu alanda da yaratıcı olabileceğini gösteriyor.
‘Üç Renk’ zamanı melankolisiyle nam salan Fransız yıldızları arasına girmeye namzet isimlerden Delpy, el emeği göz nuru kariyeriyle, bu kontenjanın dışında bir yerlerden yürüyor. ‘Donuk’ ifadesini eski usul bir yıldızlığın emrine vermektense esprilerini, zekâsını daha da sarsıcı kılmak için kullanılıyor.
Hikâye, yine tanıdık. ‘Paris’te İki Gün’de ABD’li erkek arkadaşını, eksantrik ailesiyle tanıştırmak için Paris’e getiren Marion (Delpy), bu sefer kartları tersine çeviriyor. Artık ‘Paris’te 2 Gün’deki erkek arkadaşından ayrılmış. Çocuğu babasıyla daha çok vakit geçirsin diye New York’a yerleşmiş. Artık yeni bir hayat arkadaşı var: Yine önceki ilişkisinden bir çocuk sahibi olan Mingus (Chris Rock). Komiklik için ise Marion’un Fransızlara dair ne kadar stereotipik eksantriklik varsa bünyesinde barındıran ailesi bir defa daha devreye giriyor, Marion’un eski erkek arkadaşıyla beraber kız kardeşi ve sosyal formasyondan hiç nasibini almamış babası New York’a ziyarete geliyor.
Chris Rock, imzası olan panik halleri için gayet uygun bir çerçevede kendisinden bekleneni layıkıyla yerine getiriyor. Delpy, Fransızlara dair klişeleri diline dolama cesareti gösteriyor ve sadece yönetimde değil, oyunculukta da hikâyesine ne kadar hâkim olduğunu bir kez daha belli ediyor. Marion’un babası rolündeki Albert Delpy ise (Julie Delpy’nin gerçek hayattaki babası) bir karikatürün de yeri geldiğinde sinemada ne kadar canlı kılınabileceğini hatırlatıyor.
Ancak en tuhafı, Delpy’nin yönetimindeki bilinçlice boşvermiş tavır. Sanki Delpy, dört başı mamur bir film için yola çıkmamış da bir dönemin yeraltı sinemacıları gibi bulabildiği artık filmleri kullanarak tutarsız bir film çekmiş gibi... ‘New York’ta İki Gün’ boyunca sık sık kadraj tuhaflaşıyor, mizansenler komik bir şekilde ‘saçmalayabiliyor’, hikâye sonlara doğru beklenmedik bir rotayla sihirli gerçekçiliğe meylediyor vs. Ama ‘dört başı mamur’ Fransız - ABD çekişmesi konulu romantik komedilere taze hava getirecek her tür hamle yeğdir. Özellikle de Delpy gibi zekâsını tevazuyla sunan bir sinemacı işin içindeyse.

Orijinal Adı: 2 Days In New York
Yönetmen: Julie Delpy
Oyuncular: Julie Delpy, Chris Rock, Albert Delpy, Albert Delpy, Alexia Landeau, Alexandre Nahon, Dylan Baker. 
Süre: 95 dk.

 

NEW YORK’TA 2 GÜN


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  New York

  ,

  Woody Allen

  ,

  hayat

  ,

  Rock

  ,

  Çocuk

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Komik

  ,

  Hava

  ,

  film

  ,

  kültür

  ,

  sosyal