İzmir'de Atlantis gibi bir medeniyet...

İzmir'de Atlantis gibi bir medeniyet...
İzmir'de Atlantis gibi bir medeniyet...
İzmir'deki Yeşilova Höyüğü kazılarında 8 bin yıl önce çok gelişmiş bur uygarlığın kurulduğu ancak insanların bir anda yok olduğu anlaşıldıİZMİR - En eski yerleşim birimlerinden olan Yeşilova Höyüğü’ndeki çalışmalar, bölgede yaklaşık 8 bin yıl önce çok zengin bir medeniyetin oluştuğunu, ancak insanlarının kaybolduğunu ortaya çıkardı.
Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, AA muhabirine, 8 bin yıl önce, bugünkü Yeşilova semtinin bulunduğu "Birinci İzmir" olarak bilinen bölgede bu yıl yapılan kazılarda, çok önemli bilgilere ulaştıklarını, önemli eserlerin gün ışığına çıkartıldığını bildirdi.
Çalışmaları sırasında İzmir’in ilk yaşantısına ait önemli çanak, çömlek ve aletlerin bulunduğunu belirten Zafer Derin, elde edilen ilk bulgulara göre, o döneme göre çok gelişmiş "Rönesans Dönemi’ olarak adlandırılacak bir kültürün yaşadığının anlaşıldığını kaydetti.
Zafer Derin, çanak, çömlekler üzerindeki kabartmalara göre bir ana tanrıçaya tapınıldığının düşünüldüğünü belirterek, kazılardan elde edilen ilk bilgiler ışığında, bölgede MÖ 5700-5800 yılları arasında yaşayanların bir anda ortadan kaybolduğunun değerlendirildiğini öne sürdü. Yrd. Doç. Dr. Derin, şu bilgileri verdi:
"Günümüzden yaklaşık 8 bin yıl önce zengin kültür, bir anda ortadan kalkmış. Şu sıralarda üzerinde durduğumuz konu bu. Bu kültür nereye, neden gitti? Bu sorunun üzerinde duruyoruz. Yoğun bir sel tabakası var, acaba kaçmalarına bu mu neden oldu? İklimsel bir felaket olabilir. Buzulların erimesi, ani kuraklık, ardından gelen yağışlı hava olabilir. Ama insanlar her ne olduysa yaşadıkları alanları terk etmişler. Zengin kültür gitmiş, yaklaşık 500 yıl sonra Anadolu’dan daha ilkel, kaba işçilikte kullanılan aletleri olan bir toplum buraya yerleşmiş."-ATLANTİS GİBİ-Gelişmiş toplumun kullandığı kaplarda ince bir işçiliğin olduğunu gördüklerini, 500 yıl sonra gelenlerin ise kaba işçiliği olan kaplar kullandıklarını belirlediklerini kaydeden Zafer Derin, "Sanki Atlantis uygarlığı gibi, Yeşilova’da yaşayan uygarlığın da ortadan kaybolduğunu biliyoruz. Nedenleri üzerinde çalışıyoruz" dedi.
Zafer Derin, bölgede yaşayanların, Güneydoğu Avrupa veya kıta Yunanistan’ına gittiğini tahmin ettiklerini, ancak bir belgeye ulaşılamadığını belirterek, şöyle devam etti:
"O yıllarda ticaret bölgede gelişmiş, adalarla ticaret var. O yıllara ait mezarlıklara ulaşamadığımız için gitmişlerse bile gittikleri yerleri bilemiyoruz. Eğer mezarlığa ulaşmış olsaydık DNA yapılarına da ulaşabilirdik. Mezarlık bulabilseydik, kültürlerin nasıl farklı kültürlerle ilişkili olduğunu elde edebilirdik. Avrupa’daki kazılarda ortaya çıkan hayvan kemikleri ile DNA’ları karşılaştırıyoruz, sirkülasyonları, nereden nereye kadar ilişkileri olduklarını saptamaya çalışıyoruz."
Zafer Derin, bütün katmanların radyo karbon çalışmalarını yaptıklarını, Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü’nün de burada doktora çalışması yürüttüğünü ifade ederek, "Faaliyetlerimiz ilerliyor. On yıllar boyunca Ege Bölgesi açısından hiç bilinmeyen veya çok az bilinen kültürü dünyaya göstermeye çalışıyoruz" dedi.
Derin, kazıların 3 ayrı bölgede devam ettiğini, zemin haritasının çıkartıldığını, 1.5-4 metre arasındaki derinliğe inerek, İzmir’in merkezine doğru seyahati sürdürdüklerini kaydetti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/95580895580829

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Medeniyet i yobazlar yok eder - unicorn_xxxx

  Komşunun zenginliği diğer komşunun kıskançlığını uyandırır, savaş yüzünden genelde yok olur ileri medeniyetler, Truva misal i. Bugün lerimizde bile bir Amerika petrol için her istediği yeri işgal etmiyormu??* Ve unutulmasın ki her zaman göç vardı. Köyden inerseniz şehire, o şehirin kültürünü bidaha zor bulursunuz, dağdan inen, sonradan görmede, o taşın toprağın değerini bilmez yerleşmiş halk kadarı, kendi geçimi ve düşüncesine göre etrafı yeniden düzenler. Kültürümüze Tarihimize şimdiki Türkhalkları sanki sahipmi çıkıyor sanıyorsunuz, ancak çarpıtılıyor ve kendi düşüncelerine göre değiştiriliyor yalanlarla veya yok ediliyor.

  İzmir mikro milliyetçiliği için yeni malzeme - merdirumi

  Türkiyede, kendi memleketinin hamasi edebiyatını en çok yapan insanlar izmirlilerdir... Ankarada çok tanık oldum ben buna... Mesela, adamla simit sarayından simit alacan, ne alakaysa, hemen bir dipnot, biz İzmirde simite gevrek deriz... Yok mısıra darı deriz... Bilmem neyi şöyle ederiz... Şuyuz buyuz... Velhasıl kelam Türkiyenin gözbebeğiyiz şeklinde uzayıp giden bir İzmir güzellemesi başlar ve fırsat buldukçada tekrarlanır... Tabi ki İzmir çok şirin sevimli bir ege şehri... Ama bu izmir edebiyatı bence bu sevimlilikle taban tabana zıt... Bir de bu söylemin diğer yüzü, izmir dışındaki şehirleri küçümsemektir... Bu söylemi sahiplenmiş bir İzmirlide bu çok kolay farkedilir... Hiç bir şehir İzmir gibi değildir, olamaz... Ankaranın, Eskişehirin, Antalyanın, Bursanın ve diğer kendince hoş şehirlerin hiç biri hoş bulunmaz bir izmir mikro milliyetçisi tarafından... Mesela, çukurova yöresinin de kendince bir albenisi var ki Yaşar Kemal gibi ünlü bir edebiyatçının eserlerine bile sirayet etmiştir... Gerçekten de öyledir... Mesela Pozantıdan, Çukurovaya doğru inerken bu çekiciliğe tanık olabilirsiniz... Ama izmir milliyetçisi için öyle bir şey yoktur...Hatta, bazıları işi İstanbulu bile küçümsemeye kadar götürürler... İzmir İstanbuldan daha yaşanasıdır, daha sevimlidir... Türkiyenin en eski en güzel şehrinin İzmir olduğu pek tabi ki tartışılır... Ayrıca, bir tarih fetişizmi yapılacaksa şehirler hakkında, bu payeyi en çok hakkeden şehir hiç kuşkusuz ki İzmir değildir... Mesela, Tarsus, Antakya gibi merkezler bu bakımdan İzmiri katlar...Tüm bu duygusal İzmir taraftarlığı için, herhalde bu buluş da, mikro milliyetçi duygular için bir kabartma tozu görevini görecektir... Ne diyim, tüm İzmirlilere hayırlı olsun...

  İZMİR DE DAHA NELER VAR ASLINDA.. - vibetribe

  izmir de neler var daha aslında.. agora bile daha yeni gözükmeye başladı ikiçeşmelik civarlarından..izmir de ne uygarlıklar ne medeniyetler gelmiş geçmiş..frigler,lidyalılar,fransızlar,italyanlar,ingilizler...kleopatra bile izmir de bi süre yaşamış..meryemana burada yaşamış ölmüş..daha bir çok şey var ama sığdıramıcam .. ah gözünü sevdiğimin İzmir i senin kıymetini bilemedi bu ülke..

  bırakın 8000 yıl öncesini... - arborinfelix

  10 yıl önce yeşil olan yerleri yok ediyoruz...

  Henüz erken - bagercik

  Buluntuyla ilgili yorumlamalar yapmak için erken diye düşünüyorum...zaten keşfi yapan kişide henüz araştırma safhasında olduğunu söylemiş...Fakat konuyu ille de bir yere bağlamak isteyenlerin rasyonellikten uzak görüşlerle dine sarılmaları çok saçma ve gereksiz...

  YAzık yahu - 10gun

  Bunda bile işin içine Kuran-ı sokan cahiller var. Bakın bu insanların yaptıkları yorumların oylamasına. Açık ara haksız gözüküyorlar peki bu hükümet nasıl başımızda oluyor madem ki bizler bu kadar fazlayız. Her konuda dini işin içine sokarak düşünen insanların aklı o zaman ki insanların yarısı kadar çalışmıyor. Yazık çok yazık

  Ne olabilir? - hasan çat

  Son zamanlarda medeniyetler çıkmaya başladı, bir yerde okumuştum bir hadisdi sanırım ahirzaman da kayboymuş medeniyetlerin ortaya çıkacağı ile ilgili...