Jaba'nın Sarayı'na 'Ayasofya' tepkisi

Jaba'nın Sarayı'na 'Ayasofya' tepkisi
Jaba'nın Sarayı'na 'Ayasofya' tepkisi
Avusturya'da bir Türk Kültür Cemiyeti, Lego'nun bir oyuncak setindeki "Jaba'nın Sarayı'nın Ayasofya Camisi örnek alınarak" yapıldığını iddia ederek özür talebinde bulundu.

LONDRA - Avusturya’da yaşayan Türkler, oyuncak firması Lego’nun, bilim kurgu filmi Yıldız Savaşları konulu modellerden birini, “Ayasofya Cami’ne benzettiğini” iddia ederek tepki gösterdi.
Lego’nun ‘Yıldız Savaşları’ndaki karakterleri içeren yeni oyuncak setindeki Jaba’nın Sarayı (Jaba’s Palace) modelinin Ayasofya’ya benzediğini söyleyen Avusturya’daki Türk Kültür Cemiyeti, firmayı ırkçılıkla suçladı.
İngiliz Telegraph gazetesindeki habere göre, Cemiyet, oyuncak setindeki diğer Asyalı ve Ortadoğulu tarif edilen karakterlerin de suçlu ve dolandırıcı kişilikler olarak gösterildiğini savunarak firmaya tepkilerini dile getirdi.

‘NARGİLE İÇEN JABA’ İÇİN ÖZÜR TALEBİ 

Cemiyet, firmaya yazılı bir açıklama göndererek Lego’dan dinsel ve kültürel duyguları aşağıladığı gerekçesiyle özür dilemesini talep etti.
Cemiyet’in internet sitesinde ‘Jabba’nın Sarayı’ modeliyle Ayasofya’nın benzerlikleri gösteriliyor.
Oyuncak krizi, Avusturya’da yaşayan bir Türk’ün oğluna hediye edilen oyuncak setini Cemiyet’e şikayetiyle başladı.
Cemiyet firmaya yaptığı şikayette, ‘karakterlerden çirkin görünüşlü Jabba nargile içmeyi seviyor ve kurbanlarının öldürülmesinden hoşlanıyor. Ayrıca önyargılı ve üstü kapalı bir şekilde Asyalı ve Doğulu figürler dolandırıcı ve suçlu gösteriliyor’ denildi.
Birçok Lego figürünün silah taşıdığını da belirten Türk Cemiyeti, çocuklu ailelere ayrımcılık yapan ya da savaş içerikli oyuncakları satın almamaları çağrısı yaptı.

‘HİÇBİR BİNA ÖRNEK ALINMADI’ AÇIKLAMASI 

‘Jabba’nın Sarayı’ adlı modelin hiçbir binayı yansıtmadığını söyleyen firmanın Halkla İlişkiler Müdürü Katharine Sasse ise oyuncak setindeki bütün figürlerin karakterlere göre yapıldığını belirterek ‘ürünün Türk toplumu tarafından yanlış yorumlanmasından dolayı üzüntü duyuyoruz’ şeklinde açıklama yaptı. (Gonca YAĞCI-DHA)