Jale İnan 100 yaşına girdi

Jale İnan 100 yaşına girdi
Jale İnan 100 yaşına girdi
Haber: NEZİH BAŞGELEN / Arşivi

1 Şubat 1914’te İstanbul ’da doğan Prof. Dr. Jale İnan, ülkemiz arkeolojisinde eğitim , araştırma, kazı, yayın, müze kurma, restorasyon projeleri, eski eser kaçakçılığı ile mücadele alanlarında verdiği unutulmaz hizmetlerle tanınan, yurtiçinde ve dışında Türk arkeolojisinin ‘Saygın Hanımefendisi’ olarak tanınmış değerli bir bilim kadınımızdır.
1934’te arkeoloji eğitimi için Alexander von Humbolt’un ilk bursiyerlerinden biri olarak Berlin’e giden Jale İnan bir yıl sonra Türk devletinin bursunu alarak 1943 yılında Roma Sikkeleri Üzerinde teziyle ünlü bilimadamı Gerhard Rodenwalt’ın yanında doktorasını tamamlamıştır. 1944 yılında Yüksek Mühendis Mektebi öğretim üyelerinden Mustafa İnan ile evlenmiş, 1945’te oğlu Hüseyin İnan dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, 1946 yılında eğitime başlayan Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün kuruluşu sırasında Arif Müfid Mansel ile birlikte büyük emekleri geçmiş, aynı yıl başlayan Perge ve Side antik kentleri kazılarına katılmış, daha sonra geldiği kürsü başkanlığını da emekli oluncaya kadar sürdürmüştür. 1970-1972 yılları arasında Burdur’un 60 km güneydoğusunda Bucak ilçesine bağlı Çamlık Köyü yakınındaki Kremna antik kentinde ve 1972-1979 yılları arasında Antalya-Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Lyrbe-Seleukeia antik kentinde başarılı kurtarma kazıları yapmıştır. Bu arada Side’deki bir antik hamamın müze binası olarak onarılması ve hizmete girmesini sağlamıştır. 1981-1990 yıllarında Side’de Apollon Tapınağı’nda yürüttüğü onarım çalışmaları ile de Türkiye arkeolojisine önemli bir restorasyon uygulaması kazandırmıştır.
1967 yılında Amerika’da, bir grup halinde göz kamaştıran kalitede büyük tunç antik heykeller grubu ortaya çıktığında, bu heykellerin Anadolu’nun güneybatısında yapılan kaçak bir kazıdan çıktığı ancak buluntu yerinin kesin bilinmediği öne sürülmüştür. Prof. Dr. Jale İnan 1973 yılından itibaren konuyla yakından ilgilenmiş ve bu heykellerin buluntu yerinin Burdur ili, Gölhisar ilçesine bağlı İbecik Köyü’nün yakınında yer alan Boubon kenti olduğunu 1990 yılında bu ören yerinde yaptığı kazılarla ispat etmiş ve heykellerin yer aldığı Sebasteion’u gün ışığına çıkarmıştır. 1985-1992’de Perge Tiyatrosu’nda yaptığı kazılarda meslek hayatının en görkemli heykeltıraşlık buluntularını ve kabartmaları gün ışığına çıkartmıştır. Özellikle bulduğu Hera, Herakles, Hypnos, Büyük İskender, Khitonlu Büyük İskender, Zırhlı Hadrianus, Çıplak Trianus, Zırhlı Trianus heykelleri ve Herakles büstü bugün Antalya Müzesi’nin en seçkin eserleri arasında yer almaktadır.
Jale İnan, öğrenciliğinden itibaren heykeltıraşlık sanatına büyük ilgi duymuş bu konuda önemli boşluğu dolduran İngilizce, Almanca ve Türkçe kitaplara imza atmıştır. Uzun bilimsel yaşamında titizlikle topladığı kitaplarının önemli bölümünü sağlığında Antalya Müzesi’ne hibe eden Jale İnan, böylece Antalya Müzesi’nde çalışacak meslektaşlarının, bu kitaplardan yararlanmasını sağlamıştır. Doğumunun 100. yıldönümünde anısını sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.