James Bond'la, patlamalı 50 yılın panoraması

James Bond'la, patlamalı 50 yılın panoraması
James Bond'la, patlamalı 50 yılın panoraması

TUBA PARLAK

Berlin’de yaşayan Kıbrıslı sanatçı Constantinos Taliotis, Pilot Galeri’deki ‘James Bond’un Mimarlık Karşısında 50. Yılı’ sergisinde yer alan 2012 tarihli aynı adlı videosu, hem casusluk anlatıları hem de aksiyon filmleri türleri arasında kendine has yerini 50 yıldır koruyan serideki tüm mimari yapıların patlatılması sahnelerini arka arkaya montajlayarak James Bond külliyatına mimari yapı üzerinden bir söylem analizi geliştiriyor.
Seçkide ayrıca daha önce Başak Şenova’nın küratörlüğünde Akbank Sanat ’ta gerçekleşen ‘Hesaplaşma/ Aftermath’ sergisinde gösterilen ‘Bir polis, suçlu ya da avukat olabilirsiniz, dolu bir silah karşısında ne fark eder ki’ adlı 2010-2011 tarihli fotoğraf serisinden dört parça da sergileniyor.

Biçim arayışı
B tipi gangster filmlerini karakterize eden en klişe sahnelerin temsili üzerinden bu türe dair bir okuma geliştiren bu işler Taliotis’in kendi üretim pratiğindeki odak noktayı anlamamızda oldukça yol gösterici. Farklı türler üzerinden sinematografik anlatıyı sorunsallaştıran işleriyle Taliotis aynı zamanda kendi mecrası olan fotoğraf ve video, yani imge ve hareketli imgenin en anaakım uygulama biçimi olan sinema anlatısının tekrarlarının ve klişelerinin altını çizerek video sanatında biçim arayışına dair bir sorgulamanın da peşinde olduğunu gösteriyor.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  sanat

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Galeri

  ,

  Akbank

  ,

  Avukat

  ,

  dolu

  ,

  silah