Jamie Oliver'den ömür uzatan 14 'kahraman' gıda

Jamie Oliver'den ömür uzatan 14 'kahraman' gıda
Jamie Oliver'den ömür uzatan 14 'kahraman' gıda
Ceviz, yumurta, tofu, keçi sütü, karides, taze meyve... Bunlar dünyaca ünlü İngiliz şef Jamie Oliver'ın, dünyayı dolaşıp, 100 yaşına kadar sürecek sağlıklı bir ömür için listelediği gıdaların bir kısmı...

RADİKAL Dünyaca ünlü İngiliz şef Jamie Oliver, 100 yaşına kadar sağlıklı bir ömür sürmek için tüketilmesi gereken en iyi 14 gıdayı listeledi. ‘Jamie's Super Food’ adlı TV programı kapsamında, en sağlıklı beslenme alışkanlıklarını keşfetmek üzere dünyayı dolaşan Oliver Costa Rica, Japonya ve Yunanistan ’ı da içeren ülkelere seyahat etti. Oliver’ın 14 ‘kahraman’ gıdadan oluşan listesinde günlük olarak tüketilmesini tavsiye ettiği besinler arasında yumurta, sarımsak ve taze meyve gibi seçenekler yer alıyor.
Ünlü şef söz konusu listeyi programında, “Olay kurt üzümü ve yeşil içeceklerden ibaret değil. Basit gıdaları akıllıca pişirmekten bahsediyorum. Mütevazı malzemeleri kullanarak şu ana kadar yediğim en basit ve lezzetli yemekleri pişiriyorlar” sözleriyle tanıttı. Oliver’ın sağlıklı beslenme ve daha uzun bir ömür için verdiği diğer öneriler arasında et porsiyonlarını azaltmak, su tüketimini arttırmak ve kahvaltıyı sağlam yapmak var: “İnsanların nasıl daha uzun ve verimli bir ömür geçirdiklerini görmek üzere dünyayı dolaşırken, bu şekilde yaşayanların kahvaltıyı sıkı tuttuklarını gördüm."

Oliver'ın Twitter hesabından paylaştığı tatlı patates. 

İŞTE JAMİE OLİVER’IN ‘KAHRAMAN’ GIDALARI

1. Yumurta
2. Keçi sütü (feta peyniri)
3. Balık
4. Tatlı patates
5. Otlar
6. Tofu
7. Ceviz
8. Börülce
9. Taze meyve
10. Deniz yosunu
11. Hint pirinci
12. Sarımsak
13. Karides
14. Şili Biberi (The Independent)