Jamie Oliver'ın şekerle savaşına destek artıyor

Jamie Oliver'ın şekerle savaşına destek artıyor
Jamie Oliver'ın şekerle savaşına destek artıyor
Dünyaca ünlü şef Jamie Oliver'ın özellikle çocuklar arasında fazla şeker tüketiminin önüne geçmek için başlattığı kampanyaya destek artıyor. Oliver'ın çağrısına Leon'dan sonra Abokado restoran zinciri de katıldı.

RADİKAL – Dünyaca ünlü şef Jamie Oliver’ın şekere vergi uygulanmasıyla ilgili kampanyası restoran zinciri Abokado’nun da katılmasıyla hız kazandı. Jamie Oliver, Jamie’s Sugar Rush isimli programının geçen haftaki bölümünde, kola ve limonata gibi içecek sipariş eden müşterilerine kendi şeker vergisini uygulayacağını açıkladı.
Leon restoran zincirleri sahibi ve School Food Plan’ın kurucularından John Vincent kampanyaya ilk katılanlardandı. Abokado’nun da katılımıyla diğer zincirlerin katılımı konuşulmaya başlandı.
Londra ’da 26 restoranı olan Abokado’nun yöneticisi Mark Lilley “Jamie’yi bu kampanyasında destekliyor olmaktan gurur duyuyoruz. Özellikle çocuklar arasında çok fazla şeker tüketmeye karşı farkındalık yaratmak çok önemli” dedi: “Jamie, fazla şeker tüketiminin şaşırtıcı sonuçlarının çocuklar arasında ne kadar yaygın olduğundan bahsetti. Harekete geçmemiz gerektiğini anladım.”

ULUSAL ŞEKER VERGİSİ İSTİYOR
Şeker içeren içeceklerden alınacak ekstra 10 pound, Oliver’ın kurduğu ‘The Children’s Health Fund’ a bağışlanacak. Hayır kurumu ‘Sustain’ tarafından yönetilecek olan oluşum İngiltere ’deki okullarda sağlıklı yemek girişimlerini destekleyecek. Oliver No 10 Downing Street’e verdiği dilekçe de devleti ulusal bir şeker vergisi uygulamaya çağırıyor. Eğer dilekçe 100 binden fazla imza alırsa, hükümetin bu konuyu parlamentoda değerlendirmesi gerekiyor. (The Guardian)