Japon balığınızı göle atarsanız sonuç bu olur!

Japon balığınızı göle atarsanız sonuç bu olur!
Japon balığınızı göle atarsanız sonuç bu olur!
Fotoğraftaki göl görüntüsü şaka değil; Colorado, Boulder'daki Teller Gölü dev bir Japon balığı havuzuna dönmüş durumda. Yetkililer uyarıyor: Evdeki süs balıklarınızı göllere atmayın!

Colorado Parklar ve Doğal Yaşam (CPW) yetkilileri bu görüntünün, birkaç sene önce göle dört, beş Japon balığı bırakılması sonucu oluştuğunu tahmin ediyor. Gölde şu anda binlerce Japon balığı yaşıyor ve uzmanlar bu durumun gölün doğal yerlisi olan diğer canlılar için tehlike arz ettiği kanısında.


Boulder bölgesinden sorumlu doğal yaşam uzmanı Kristin Cannon, “Japon balıkları doğal türler değildir ve suyun yerel ekosistemi için çok zararlıdır. Halka evde besledikleri Japon balıklarını göllere atmamalarını kesin bir dille rica ediyoruz. Bu çevreye zararlı olduğu kadar, illegal de bir hareket.” CPW’nin önünde gölü Japon balıklarından temizlemek için iki yol var: Gölün suyunu tahliye edip Japon balıklarını temizledikten sonra doğal türlerle birlikte yeniden doldurmak ya da bu balıklara özel bir elektroşok teknesiyle şok uygulamak. Bu şekilde bayıltılacak balıklar toplanıp yırtıcı kuşlar için yem olarak kullanılabilecek. CPW Japon balıklarını ne zaman toplayacağını henüz açıklamadı. (ABC News)


  ETİKETLER:

  Yaşam

  ,

  zaman

  ,

  tahliye