Japonya'da en yüksek düzeyde aşk

Japonya'da en yüksek düzeyde aşk
Japonya'da en yüksek düzeyde aşk
Japon imparatoru ve imparatoriçesi evliliklerinin 50. yıl dönümünü kutluyor


TOKYO - Japon İmparatoru Akihito ve İmparatoriçesi Miçiko’nun evliliklerinin 50. yıl dönümü etkinliklerle kutlanıyor.
Akihito, veliaht prensi olduğu 10 Nisan 1959 tarihinde evlenen çiftin birlikteliği, Miçiko’nun kraliyet ailesi üyesiyle evlenen ilk halktan biri olması nedeniyle ülkede sansasyona neden olmuştu.
Çiftin 50. evlilik yıl dönümünü kutlamak için yapılacak etkinlikler arasında yine evliliklerinin 50. yılını kutlayan 100 çiftin katılacağı bir parti, aile yemeği ve hükümet yetkililerinin ziyaretleri yer alıyor. Halk da başkent Tokyo’da Saray dışına koyulan kutlama defterlerini imzalıyor.
75 yaşındaki Japon İmparatoru Akihito, yanında oturan 74 yaşındaki eşiyle birlikte düzenlendiği basın toplantısında, "Evliliğimiz süresince, imparatoriçe benim konumum ve görevlerimin önemini anladı, özel yaşamda daima yanımdaydı ve aileme çok sadıktı. Onun pek çok zaman zorluklar ve üzüntüler yaşadığını biliyorum, ancak imparatoriçe bunlara büyük sabırla dayandı" dedi.
Akihito, eşine evliliklerinin 50. yıl dönümü için bir şey verecekse bunun, bir şükran belgesi olacağını kaydetti.
İmparatoriçe Miçiko da kraliyet ailesine girerken kendisini güvensiz ve endişeli hissettiğini, zor zamanlar geçirdiğini anımsatarak, bugün evliliklerinin 50. yıl dönümünü kutlamanın rüya gibi olduğunu söyledi. (aa)