Japonya'nın adası oldu!

Japonya'nın adası oldu!
Japonya'nın adası oldu!
Japonya'da, başkent Tokyo'nun 1000 km güneyindeki Ogasawara (Bonin) takım adaları açıklarında, volkanik bir patlama sonucu 200 metre çapında yeni bir adacık oluştu.

Sahil güvenlik ve deprem uzmanları, denizin ortasında beliren yeni adacıkta volkanik faaliyetin devam ettiğini, adadaki kraterin hâlâ yoğun bir duman ve kül tabakası püskürttüğünü belirttiler. Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga da, “Minicik de olsa yeni bir toprak parçası sahibi olmanın kendilerini memnun ettiğini” söyledi. Suga, yine de, bu gibi oluşumların kısa süre sonra ortadan kaybolma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

DEPREM KUŞAĞINDA

Yeni adacık, dünyadaki depremlerin yüzde 81’inin gerçekleştiği “Pasifik deprem kuşağı” üzerinde. Bölgedeki volkanik faaliyetler ve depremlerin 1870 ve 1980’lerde de benzer şekilde adacıklar ortaya çıkardığı, bunların zamanla aşındığı ya da yok olduğu belirtiliyor. 24 Eylül ’de de Pakistan’ın Belucistan eyaletinde meydana gelen 7.8’lik depremin ardından da Umman Denizi’nde 90 metre genişliğinde yeni bir adacık ortaya çıkmıştı.