Japonya'nın melez güzellik kraliçesine ırkçı saldırı

Japonya'nın melez güzellik kraliçesine ırkçı saldırı
Japonya'nın melez güzellik kraliçesine ırkçı saldırı
Japonya'da 'Miss Universe' güzellik yarışmasının birincisi olup ülkesini Kainat Güzellik Yarışması'nda temsil etmeye hazırlanan 21 yaşındaki melez Ariana Miyamoto, ırkçı söylemlerin hedefinde.

ABD ’li siyah bir baba ile Japon annenin kızı olan Japonya doğumlu Miyamoto, kraliçe seçilmesinin ardından kimi kesimlerin kendisini ‘saf Japon’ olarak görmediklerine ve ırkçı tepkilere, hakaretlere maruz kaldığına işaret ediyor. Japonya’nın ilk siyah güzellik kraliçesi olarak ayrımcılığa karşı daha güçlü bir sesle savaşacağını vurguluyor, Miyamoto ve İngiliz siyah süper model Naomi Campbell gibi kendisinin de duvarları yıkmaya hazır olduğunu belirtiyor: “Ben Japonum... Irkçı söylemlerin beni yaralamadığını söylersem yalan olur ama inatçıyımdır... Bu tür eleştirilere karşı kendimi hazırlamıştım ama yine de kırılmadım dersem yalan olur. Ben bir Japon’um, telefonla konuşurken ayağa kalkıp başımla selam veriyorum. Ama eleştiriler bana ekstra motivasyon verdi.”
Kendisine ‘yarı Japon’ diye yüklenenleri eleştiren Miyamoto, “Devrim başlatmak istiyorum” diyor: “100-200 yılda saf Japon sayısı daha azalacak. Zihniyeti değiştirmek lazım.” Miyamoto, Japonya’da ‘Miss Universe’ seçilen ilk melez.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Japonya

  ,

  Motivasyon

  ,

  Devrim

  ,

  Selam

  ,

  Karşı