Japonya'nın tehlikeli 'liseli yürüyüşü'

Japonya'nın tehlikeli 'liseli yürüyüşü'
Japonya'nın tehlikeli 'liseli yürüyüşü'
Japonya'nın özellikle müzik grupları ve televizyon programlarıyla karşımıza çıkan 'liseli kız' kültürünün arkasındaki can acıtıcı gerçek ortaya çıktı. Genç kızların yaşlı erkeklere 'liseli randevusu' adı altında pazarlandığı sektör gittikçe büyüyor.

Yetişkin erkeklerle ‘yürüyüş randevusu’na gitmek için çalıştırılan sonra da fuhuşa zorlanan bir Japon öğrenci, ülkesindeki ‘liseli kız’ kültürünün karanlık yüzünü ortaya çıkardı. Amerikan internet gazetesi Vice’ın muhabiri Simon Ostrovsky, Tokyo’nun Akihabara bölgesine seyahat ederek genç kızların uğradığı cinsel istismarı araştırdı. Vice’ın ‘Japonya’da satılık liseli kızlar’ isimli kısa metrajlı belgeseli için yaptığı araştırmada genç kızların fal bakma, masaj ve yürüyüş gibi farklı hizmetler için açıkça ‘kiralık’ olduğunu fark etti.


LİSE ÜNİFORMASIYLA DOLAŞIYOR
Joshi-kosei osanpo (JK) ya da ‘liseli yürüyüş’ randevusu olarak anılan ilişkiler pusuda bekleyen satıcıların yürüttüğü birer çocuk fuhuşu paravanı olarak biliniyor. Kimliğini açıklamak istemeyen bir kadın Ostrovsky’ye annesinin ruh sağlığı yerinde olmadığı ve ailesiyle geçinemediği için 16 yaşında JK randevularına gitmeye başladığını anlattı. “Hiçbir yere ait hissetmiyordum. Akihabara’da el ilanı dağıtmaya başladığımda günlük hayatımı unutabiliyordum” dedi. Ostrovsky’nin açıklamasına göre potansiyel müşterilerin kızları görüp seçebilmesi için kızlara sokakta el ilanı dağıttırılıyor.


İsmini açıklamak istemeyen kadın kendini birden randevuların arttığı ve sonunda kendini seks karşılığı para aldığı bir konumda bulduğunu anlattı. “Kaygısızca başlamıştım ama işler hızla kızıştı ve kendimi birden gizli seçenekler ve garip şeylerin olduğu bir ortamda buldum” dedi. Müşteriler temiz yüzlü liseli kızları istediği için, hiçbir zaman süslenmek zorunda kalmayan genç kız, randevulara giydiği pileli etek ve diz altı çorabın da zaten okul üniforması olduğunu anlattı.

ADETA HAREM KURULMUŞ

Kapalı ve bireysel gruplarla başlayan işin zamanla kızların açıkça sokaklarda çalıştırıldığı bir ‘harem’ haline geldiğinden bahseden Ostrovsky yakın mesafede polis merkezi olmasına rağmen bu işin sokakta açıkça yapılabildiğinden bahsediyor.


Ülkenin ‘utanç’ üzerine kurulmuş bir kültürü olduğu için fuhuşa zorlanmış genç kızlar bu durumu ailelerinden ve arkadaşlarından saklayarak yardım isteyemiyorlar. Sosyal hizmet çalışanı ve JK kızlarının savunucularından olan Yumeno Nito geceleri sokaklarda dolaşarak yardıma ihtiyacı olan kızları buluyor. Şimdiye kadar 100 kızı kurtarmış ve birçoğundan da hâlâ yardım çağrıları alıyor.
Ostrovsky, kızların kendilerini sattıkları için suçlandığını ama çoğunun bu noktaya gelmeden önce evde ya da okulda soyutlanmış olduğunu belirtti. (The Daily Mail)
Çeviri: Naz Vardar