Jason'un intikamı

Jason'un intikamı
Jason'un intikamı
2001'de Metallica'dan ayrılan Jason Newsted ilk solo albümü 'Heavy Metal Music' ile tavrını ortaya koyuyor: İntikam soğuk yenen bir yemektir.
Haber: Doğu Yücel / Arşivi

Jason Newsted 1986’da 39 kişiyi eleyerek Metallica’ya terfi olduğunda çok zor bir görevi üstlenmişti. Metallica hayranları henüz sahnede Cliff Burton dışında bir basçıyı görmeye hazır değildi. Metallica üyeleri de trafik kazasında kaybettikleri Burton’ın yasını tutmaya devam ediyorlardı. Baş edilmesi kolay bir travma değildi bu. James Hetfield ve Lars Ulrich uzun yıllar boyunca Azrail’e duydukları hıncı Jason’dan çıkardılar. Jason Newsted 15 yıl boyunca Metallica ailesinin üvey evladı gibi hor görüldü. Sürekli kötü şakaların kurbanı oldu, yeri geldi basgitarının sesi kısıldı, besteleri kabul edilmedi… Fakat bu süre zarfında Metallica hayranlarının gönlünde taht kurmayı başardı. Özellikle sahnede devleşiyordu Jason. Güçlü bas stili, karizması ve baskın back vokalleriyle grubun lideri James Hetfield’dan bile rol çalmayı başarıyordu. 2001’de gruptan ayrılmaya karar verdiğinde hayranlar çok üzüldü. Yıllar sonra MTV Icon belgeselinde Lars Ulrich’in itiraf edeceği gibi Jason aslında Metallica’nın yeniden rotasını bulması için kurban ettiği günah keçisiydi. Jason ayrıldıktan sonra onun yıllardır arzu ettiği Metallica karşımıza çıktı. Kendisinin yakın zamanda verdiği bir röportajda söylediği cümle çok anlamlı: “Metallica’ya girerek de Metallica’dan ayrılarak da grubun hayatını kurtardım.”
Fakat Jason’ın Metallica’dan sonraki müzik kariyeri istediği gibi gitmedi. Uğruna Metallica’yı feda ettiği Echobrain grubu ne kritikleri, ne de hayranları memnun etti. Ozzy Osbourne’un grubuna girdi, bu tuhaf (Tuhaf çünkü Jason’ın yerine Metallica’ya giren isim Ozzy’nin basçısı Rob Trujillo’ydu) ortaklık sadece turnelerden ibaret kaldı. Kült grup Voivod’la üç albüm, Sepultura’yla bir şarkı yaptı, Papa Wheelie diye bir ‘süpergrup’ kurdu ama hiçbiri Jason’ın şanına yakışır yankılar yaratmadı. Bir ara kız arkadaşının teşvikiyle resme merak sardı, sergiler açtı. 2010’da prestijli ödül Rock and Roll Hall of Fame’e seçilen Metallica’yla sahne almasıyla birlikte uyuyan dev uyandı. 2011’de Metallica’nın 30. yıl kutlamasında yeniden grupla birlikte çaldı ve kendi deyimiyle ‘enerji’sini yeniden kazandı.
Metallica’dan ayrılmanın yarattığı psikolojik yük Jason’ın belki de 10 yılına mal olmuştu ama Jason bu yılları iyi değerlendirmiş gibi görünüyor. Newsted isimli grubu 2013’ün başında ‘Metal’ isimli EP’yi çıkarmıştı. Şimdi de ilk uzun metraj solo albümü olan ‘Heavy Metal Music’i kulaklarımıza servis etti. EP’de grup üç kişiydi, daha sonra Staind grubundan gitarist Mike Mushok gruba eklendi. Albüm, Metallica’nın ‘Kill’em All’ albümü ile Motörhead’in klasik albümleri arasında bir çizgide. Jason grupta hem bas çalıyor hem vokal yapıyor. Tabiri caizse kütür kütür çalıyor basgitarı. Kesinlikle bu enstrümanın tutkunlarının kulak vermesi gerek. Besteler de çok sağlam. Metallica’dayken ‘Blackened’, ‘My Friend of Misery’ ve ‘Where the Wild Things Are’ şarkılarında imzası bulunan, ilk grubu Flotsam and Jetsam’ın başyapıtı ‘Doomsday for the Deceiver’da tüm şarkıların söz ve bestesinde rolü olan Newsted yeniden bu konudaki becerisini ortaya koyuyor. Metallica konserlerinde arada bir ana mikrofona geçen Jason’ın vokal performansı da albüm boyunca şahane. Yine Lemmy ve ilk dönem Hetfield arası bir tonda takılıyor. Etkileşimlerini açık etse de Newsted’ın albümü her şeyden önce kişilik sahibi. Prensipleri için para makinesi Metallica’dan ayrılan ve 12 yıl boyunca doğru zamanı bekleyen bir adamdan bahsediyoruz. Bu tavır ‘Heavy Metal Music’in her notasına yansıyor. Saygısından bunu kabul etmeyecektir ama bu aynı zamanda kendisini dışlayan ve ayrılığından sonra toparlanan Metallica’dan aldığı bir intikam. Ne derler bilirsiniz; “intikam soğuk yenen bir yemektir.” Afiyet olsun, Jason Newsted.
NEWSTED /Heavy Metal Music /Chophouse Records