Jaycee Lee'nin 18 'kayıp' yılı...

Jaycee Lee'nin 18 'kayıp' yılı...
Jaycee Lee'nin 18 'kayıp' yılı...

Şimdi 29 yaşında olan Jaycee Lee Dugard, Phillip ve Nancy Garrido tarafından evlerinin arka bahçesindeki çadıra hapsedildi. 18 yılık esarette Garrido?nun tecavüzüne de uğrayan Dugard?ın 11 ve 15 yaşlarında iki kızı var. FOTOĞRAF: EPA

ABD'de 18 yıl önce 11 yaşındayken kaçırılan Jaycee Lee Dugard bu sürede Phillip Garrido ve karısı tarafından evlerinin arka bahçesinde hapis tutulmuş, adamın tecavüzüne uğrayıp gün ışığı görmeyen iki kız doğurmuş

PLACERVILLE - Bundan 18 yıl önce, 11 yaşındayken okula gitmek üzere evden çıkan, bir daha da haber alınamayan küçük kız birkaç gün önce sağ olarak ortaya çıktı. Şimdi 29 yaşında olan Jaycee Lee Dugard, polise korku dolu detaylar eşliğinde 18 yıl önce kaybolan kızın kendisi olduğunu anlattı. Dedektiflerin verdiği bilgiye göre, genç kadın bu süre boyunca kendisini kaçıran ve Antioch kentinin banliyösündeki evinin arka bahçesinde kilitli tutan Phillip Garrido’nun tecavüzüne uğramış, şimdi 11 ve 15 yaşlarında olan iki kız çocuk doğurmuş. Seks kölesi olarak kullanılan Dugard, ilk çocuğunu 14 yaşındayken dünyaya getirmiş. Çocuklar da anneleri gibi yıllarca kilit altında tutulmuş.
El Dorado polisi çocukların okula gitmediğini ve tam anlamıyla izole edilerek tutulduklarını söylüyor. Kızların dış dünyayla bağlantısı tenteler ve duvarlarla kesilmiş. Dugard’ın ve kızlarının hapis tutulduğu, esir kampına benzer alana dışarıdaki kablolardan kaçak elektrik çekilmiş, ayrıca kamplarda kullanıldığı türden bir duş ve tuvalet var.
Polis şefi Fred Kollar, yıllar sonra önceki gün annesiyle buluşan kadının sağlığının iyi olduğunu ancak onca yılı hapis geçirmenin kötü etkilerini taşıdığını söylüyor. Kaçırma olayı ve tecavüzlerin faili 58 yaşındaki Phillip Garrido ve 54 yaşındaki karısı Nancy tutuklandı. Kaçırma suçunu kabul eden, daha önce tecavüzden hüküm giymiş Garrido’ya bu olayla ilgili olarak ayrıca tecavüz etme ve küçüklere yönelik ahlaksız hareketler gibi suçlamalar yöneltileceği tahlmin ediliyor. 

Olay nasıl ortaya çıktı?
Öte yandan Garrido’nun şartlı tahliye altında olması, bu konumdaki insanların gözetiminin ne kadar güvenilir şekilde sürdüğü sorusunu gündeme getirdi. Polis şefi Kollar ise Garrido’nun evine giden herhangi birinin ortada bir gariplik olduğunu fark edemeyeceğini söylüyor. Garrido’nun kızlara da tecavüz edip etmediği henüz bilinmiyor.
Olay, Garrido’nun salı günü iki çocukla birlikte dini yayınlar dağıtmak üzere California Üniversitesi’ne girmeye çalışmasıyla ortaya çıktı. Yetkililer, çocuklara olan davranışlarını şüpheli bulunca Garrido’yu sorguladı, şartlı tahliye edilmiş olduğunu fark edince de görevlilere haber verdi. Ertesi gün tahliye görüşmesine çağrılan Garrido buraya Dugard, karısı ve iki çocukla birlikte geldi. Sorgu esnasında da Dugard’ı kaçırdığını kabul etti.
Dugard’ın kaçırılmasına tanıklık eden ve aradan geçen 18 yıl boyunca olayın tek şüphelisi olarak görülen şu anda 60 yaşında olan Dugard’ın üvey babası Carl Probyn de kızının bulunması için yıllarca çabaladıktan sonra gelen haberler karşısında şaşkına döndü: “Evliliğim bu yüzden bitti. Düne kadar şüpheliydim. Cehennem hayatı yaşadım...”
Garrido’nun kaldığı yer, ailesinin South Lake Tahoe’daki evine 273 km. mesafedeki 100 bin nüfuslu Antioch’da bulunuyor. Tanıyanlar, Garrido’nun son zamanlarda dini inancı konusunda son derece fanatik hale geldiğini ve bazen Tanrı’nın bir kutu aracılığıyla kendisiyle konuştuğunu öne sürdüğünü anlatıyor. Son 10 yıldır Garrido’nun matbaasından alışveriş yapan cam ve pencere şirketi East County’nin başkanı Tim Allen, birkaç yıldır ilginç dini materyallerle ilgilenmeye başladığını fark ettiği Garrido’nun showroom’una üç kere, iki şirin sarışın kızla birlikte geldiğini hatırlıyor.

Tüm gün vaaz vermeye başlamış
Garrido, 2008 Nisan’ında evinde ‘Gods Desire’ adlı bir şirket kurmuş. Allen, Garrido’nun son ziyaretlerinde matbaacılığı bırakıp tam gün vaaz vermeye başlamaktan bahsettiğini de anlatıyor.
Garrido’nun komşusu Diane Doty ise çadırları gördüğünü, çocuk seslerini duyduğunu, hatta çadırda bazı çocukların yaşadığından şüphelendiğini anlatıyor. Ama “Neden çadırda yaşıyorlar?” diye sorunca, eşinin kendisine “Belki de bunu seviyorlardır” dediğini söylüyor. Yakınları tarafından teşhis edilen Dugard’a DNA testi de yapılacak. (ap)