Jaycee'nin dramı üç yıl önce bitebilirdi

Jaycee'nin dramı üç yıl önce bitebilirdi
Jaycee'nin dramı üç yıl önce bitebilirdi

Jaycee Lee Dugard?ı (altta) kaçırıp 18 yıl boyunca hapseden Phillip Garrido (sağda) ve eşi Nancy Garrido (solda) mahkeme çıkışında oldukça bitkin görünüyordu. Garrido çiftinin neredeyse bir ?çöp ev? olan dairelerinde polis inceleme yapıyor.

ABD ile birlikte tüm dünyanın konuştuğu Jaycee Lee Dugard olayında ihmal varmış. 2006'da komşuların şikâyeti üzerine genç kadının hapis hayatı yaşadığı eve giden polis, arka bahçeyi kontrol etmeyince Jaycee'nin dramı üç yıl uzamış

KALİFORNİYA - ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki South Lake Tahoe şehrinde 11 yaşındayken kaçırılan Jaycee Lee Dugard isimli kadın tam 18 yıl sonra sağ olarak ortaya çıktı ancak iddialara göre polis dikkatli davransaydı bu dram üç yıl önce bitebilirdi. Dugard, 1991 yılında, üvey babasının gözleri önünde kimliği belirlenemeyen bir adam tarafından kaçırılmıştı. Olayın ardından ailesi kızlarını bir daha görme umudunu yitirmeye başlamışken 29 yaşındaki Dugard bulundu. Ve şimdi Dugard’ı kaçırıp yıllarca tecavüz eden 58 yaşındaki sabıkalı tecavüzcü Phillip Garrido’nun aslında üç yıl önce komşuları tarafından ‘şüpheli davrandığı’ ve ‘yanında küçük kız çocukları olduğu’ iddiasıyla polise şikâyet edildiği ortaya çıktı. Polis, ihbar telefonları üzerine Garrido’nun evine gitti, ‘ortada dikkat çekici bir durum olmadığını’ söyleyerek geri döndü; Dugard ve iki kızının tutulduğu bahçedeki çadırıysa kontrol bile etmedi. Şerif Warren Rupf, Garrido’nun evinde daha geniş çaplı bir araştırma yapmadıkları için pişman olduklarını söyledi. 

‘Onlara zarar vermedim!’
Garrido’ysa yerel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, genç kadının hayatını kararttığı iddialarına sert çıktı. Dugard’ın kendisiyle mutlu zaman geçirdiğini söyleyen Garrido, genç kadını neden kaçırdığı sorusunaysa, “O biraz karışık” dedi. Dugard’ın şu anda 15 ve 11 yaşlarında olan kızlarına ‘dokunmadığını’ söyleyen Garrido, “Çocukları çok seviyorum. Doğdukları günden beri benim kollarımda büyüdüler, onlara zarar vermedim” dedi. Dugard’ı 1991’de son gören kişi olan ve olayla ilgili uzun süre şüpheli olarak görülen üvey babası Carl Probynve ise Dugard ortaya çıkana kadar cehennem hayatı yaşadığını söyledi. Porbynve, bu olay nedeniyle evliliğinin de sona erdiğini ve Dugard’ın ortaya çıkmasından sonra derin bir nefes aldığını anlattı. Bu arada Garrido ve eşi Nancy Garrido’nun sorguları sürüyor. Nancy Garrido, mahkeme çıkışında oldukça üzgün ve bitkin görünürken, Garrido’nunsa insanlarla göz göze gelmekten kaçınmadığı, mahkemede hakkında söylenenleri dikkatle dinlediği gözlendi. Dugard’sa alternatifi ölüm bile olsa, Garrido’ya boyun eğdiği için utanç duyduğunu ve kendisini suçladığını söylemişti. (The Daily Mail)