Jirinovski: Nerede haşlama, kebap, işkembe çorbası!

Jirinovski: Nerede haşlama, kebap, işkembe çorbası!
Jirinovski: Nerede haşlama, kebap, işkembe çorbası!

Jirinovski çok iyi Türkçe?siyle şaşırttı.

MOSKOVA - Rusya’da milliyetçi Liberal Demokratik Parti’nin lideri Vladimir Jirinovski, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nin Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunu şenlendirdi. Çok iyi Türkçe’siyle ilgi odağı olan Jirinovski, “Türkiye’yi çok seviyorum. Türkiye olmasaydı hayat neye yarardı” diye sorup “Batı’nın size faydası yok, Rusya’ya bakın” dedi.
Türkçesini Moskova’daki Şarkiyat Üniversitesi’nde öğrenip Türkiye göre-vinde geliştiren Jirinovski, önce şu nakaratları tutturdu: “Ne sağcıyız ne solcu, futbolcuyuz, futbolcu. Sevemez kimse seni Türkiye, Rusya olmadığı zaman. Sevemez kimse seni, benim sevdiğim kadar. Sen olmasaydın hayat neye yarardı? Türkiye olmasaydı bu hayat neye yarardı? Ne mutlu Türkiye ve Rusya’ya.” “Türk dili benim için müzik gibidir” diyen Jirinovski ekledi: “Türk mutfağını çok seviyorum. Burada (resepsiyon) kurnazlık yapıyorsunuz. Hiç Türk yemeği yok. Nerede haşlama, kebap? Nerede işkembe çorbası!”

‘Neyinize lazım AB!’
Ardından ciddileşen Rus lideri siyasi ilişkilere geçti ve “Hep Batıya bakıyorsunuz. Batının size faydası olmaz. Türkiye, Rusya’nın kız kardeşi gibidir. İlişkilerimiz daha geniş olmalı. Türkiye hem Ermeni hem de Kürt sorununda açılım yapıyor, Müslüman dünyasına örnek olabilir. AB kuyruğunda kalmak günah. Sizin neyinize lazım, kaç yıldır AB kapısında bekliyorsunuz? Zayıf ve fakir Avrupa’ya katılmak istiyorsunuz. Ama kuzeyde zengin ve kocaman Rusya var. Obama, ABD’nin son başkanı olacak. Amerika bitti, tamam. Çin’den, İslam dünyasından bir şey olmaz. Yalnız Rusya. Bizde en korkunç silah var, iki saat yeter. Bütün 3. Dünya Savaşı iki saatte biter. Obama uyurken harp biter” diye konuştu. (aa)