Jolie ve Pitt kanlı elmasa karşı savaş açtı

Jolie ve Pitt kanlı elmasa karşı savaş açtı
Jolie ve Pitt kanlı elmasa karşı savaş açtı
Zimbabve'de ordu, insanları elmas madenlerinde zorla çalıştırmakla suçlanıyor. Angelina Jolie ve Brad Pitt, Mranage elmaslarının alım satımının yasaklanması için çağrı yaptı


JOHANNESBURG - İnsan Hakları İzleme örgütü, Zimbabve rdusunun ülkenin doğusundaki elmas madenlerinde insanları zorla çalıştırdığı, bu işiler arasında çocukların da olduğu suçlamasında bulundu.
İnsan Hakları İzleme örgütünün Zimbabve’deki Marange elmas yataklarıyla lgili raporunda, Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin lideri olduğu ZANU-PF partisinin denetimi altındaki ordunun, 2008 sonunda bu elmas yataklarını ele eçirme mücadelesinde 200’den fazla kişiyi öldürdüğü, çocuklar dahil buradaki insanları zorla çalıştırdığı ve kötü muamelede bulunduğu öne sürüldü.
Örgütün Afrika direktörü Georgette Gagnon, asker ve polisin huzurlu bu bölgeyi kabusa, korkunç şiddet olaylarının olduğu hukuksuz bir yere dönüştürdüğünü söyledi. Raporda, bu bölgeden elde edilen gelirin bir kısmının da ZANU-PF partisinin üst düzey yöneticilerine aktarıldığı savunuldu. Bu arada, İnsan Hakları İzleme örgütü Başkanı Kenneth Roth, Mareng bölgesinden elmas alımının yasaklanması konusunda ünlü Hollywood çifti Brad Pitt ve Angelina Jolie’den destek gördüklerini belirtti.
Roth, "Angelina Jolie ve Brad Pitt’in, bölge sakinlerine şiddet
uygulanmayan madencilik yapılıncaya kadar Marange elmaslarının alınıp satılmasının yasaklanması konusunda çağrıda bulunduklarını" söyledi.
Zimbabve Madencilik Bakan Yardımcısı Murisi Zwizwai ise, Marange
bölgesinde insanların öldürüldüğü iddialarını yalanladı. Zwizwai, kimsenin güvenlik güçleri tarafından öldürülmediğini savundu. (aa)