Justin bu kez biraz yorucu

Justin bu kez biraz yorucu
Justin bu kez biraz yorucu

Justin Timberlake in 80 dakikalık albümündeki en kısa şarkı 5 dakika.

On parmağında on marifet Justin Timberlake'in yedi yıl aradan sonra çıkardığı 'The 20/20 Experience', 'şarkıların hepsi uzun olacak' zorlaması yüzünden biraz yorucu bir albüm.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

On parmağında on marifet insanlar, bir şekilde her zaman sinirlerimizi bozmayı başarırlar. Biz düz yolda yürümeyi bile beceremeyip birazcık yağmur yağsa boğazımıza kadar çamura batarken onlar Gene Kelly gibi iki dirhem bir çekirdek, paçalarına değil etrafa su sıçratarak dans edip ortada dolaşırlar. Biz dinlediğimiz şarkıya bile eşlik edemeyip onu Levent Kırca misali uydururken, onlar Michael Jackson gibi ‘moonwalk’ yapar üzerine dozunda bir çığlık atarlar. Biz patronumuza ‘Hastayım!’ yalanını bile yutturamayacak kadar berbat sahne performansları sergilerken, onlar Robert Redford gibi oyunculukta kendini aşıp bir de üzerine bağımsız sinemanın kalesini kurarlar...

Harika şarkı söylüyor ama

Bu yazının kahramanı Justin Timberlake’e gelince... Madonna’nın kariyerini geri dönüşü olmayan bir felakete sürüklediklerinden beri Timbaland ve Timberlake ikilisiyle yaşadığım aşk /nefret ilişkisi bir yana; kabul etmeliyim ki adamımız müthiş dans ediyor, harika şarkı söylüyor, oynadığı film berbat olsa bile performansıyla göz dolduruyor. Üstelik yakışıklı, sevimli ve alçakgönüllü. Bu da yetmezmiş gibi her güne, tanrıça Jessica Biel’i öperek başlıyor. Arkasından sinsice yaklaşıp ensesine bir tane yapıştırmamak için kendini zor tutuyor insan!

Deneysel bir albüm

İkinci stüdyo albümü ‘FutureSex/LoveSounds’u 2006 yılında yayımlayıp, güçlü alkışlarla turnesini de güzelce tamamlamıştı Justin. Sonrasında buhranlar, kendini bulma çabaları ve tam olarak yerine bir türlü oturamayan film yıldızlığı geldi. Biraz daha zorlasa verdiği ara neredeyse yedi yıl sürmüş. Az değil. Timberlake, hem sektörün hem hayranların beklentisi tavan yapmışken, pek yakışan papyonunu takıp geri döndü.
‘The 20/20 Experience’, ‘delüks edisyon’daki iki şarkıyı da sayarsak 80 dakikalık süresiyle fazlasıyla deneysel bir stüdyo projesi. Justin’in “Benim Pink Floyd’dan, Queen’den Led Zeppelin’den ne farkım var! 10 dakikalık şarkılarımla geliyorum” sloganıyla yola koyulduğu ‘The 20/20 Experience’, belki de sadece ‘şarkıların hepsi uzun olacak’ zorlaması yüzünden fazlasıyla yorucu ve bitmek bilmeyen bir albüm. En uzunu 8, en kısası 5 dakika süren şarkıların düzenlemeleri insanı bir noktada aptala çeviriyor.
‘Suit & Tie’, zor ve iddialı bir çıkış şarkısı olmuştu ama hemen sonra gelen ‘Mirrors’, klasik Timberlake çizgisi sayesinde anında zirve yaptı. Albümde yer alan şarkıları aklımda tutmakta zorlandığımı itiraf etmeliyim. Hangi şarkı ne zaman başladı, ne zaman bitti anlamak güç. Yine de aksak havalı ‘That Girl’, Latin kokulu ‘Let The Groove Get In’ ve buram buram William Orbit kokan kapanış şarkısı ‘Blue Ocean Floor’u daha sonra bir yerde duysam hatırlarım diye düşünüyorum. Mevzu 10 dakika süren bir şarkı yazmakla bitiyorsa ne ala, ama ya değilse...