(K)abartma tozlu gerçekler

Yıldız oyuncuları, giderek popülerleşen yönetmeni ve sıradışı konusu bir yana, Vanilla Sky kaçınılmaz olarak en çok Tom Cruise-Penelope Cruz aşkıyla konuşuldu.

Yıldız oyuncuları, giderek popülerleşen yönetmeni ve sıradışı konusu bir yana, Vanilla Sky kaçınılmaz olarak en çok Tom Cruise-Penelope Cruz aşkıyla konuşuldu. Topu başkasına atarak 'konuşuldu' demekten vazgeçip dürüst olmak gerekirse, görüldüğü üzere biz de konuyu buradan açmış bulunduk.
'Kruz'ların ilişkisi, Nicole Kidman'la Tom Cruise ayrılmadan önce mi başlamıştı, hatta bu yüzden mi ayrılmışlardı? 'Sanıklar ve görgü tanıklarının ifadeleri', 'hayır'da birleşiyor. Tom Cruise ve Penelope Cruz'un yanı sıra filmin yönetmeni Cameron Crowe da, herkesin çenesini yoran ilişkinin çekimlerden
sonra başladığını söylüyor. Ama sonuçta milletin ağzı torba değil ki büzesiniz. Duruma dair en uç teorilerde, Tom'un (soyadları fazlasıyla görsel ve işitsel benzerlik yarattığından, affınıza sığınarak samimi moda geçiyoruz) Penelope'yi görüp beğendikten sonra, yakınlaşmak maksadıyla bilhassa bu filmi çektiği fikri bile yer alıyor. Daha önce de, Dead Calm'da Nicole Kidman'ı gözüne kestirip onunla Days of Thunder'ı çekmiş ve sonra da evlenmiş olması, bu teoriyi destekliyor. Aslında bundan da çılgın bir teori daha var. Deniyor ki, (bakın yine biz demiyoruz!) Tom'un bu yeni ilişkisi, Vanilla Sky'ın reklamını yapmaya amaçlayan bir düzmeceden ibaret. Zira Vanilla Sky için aralıksız halkla ilişkiler turları düzenleyen Tom Cruise'un filmden kazanacağı para, gişe hasılatıyla doğru orantılı.
İlişkiler ağı
Teoriler ve dedikoduları bir kenara bırakırsak filmin ortaya çıkış hikâyesi şöyle: Tom Cruise, Vanilla Sky'a kaynaklık eden Abre Los Ojos / Aç Gözünü'yü seyredince çok etkileniyor ve derhal yapımcı ortağı Paul Wagner'ı arayarak 'Abi bu filmin haklarını satın almalıyız' diyor. Sonra da Tom'la Jerry Maguire'da birlikte çalışarak önemli bir başarı elde etmiş olan Cameron Crowe devreye giriyor. Tabii ki izler izlemez o da vuruluyor filme. Orijinal filmden Penelope'yi ve nicedir birlikte film yapmak istedikleri Cameron Diaz'ı da tez biçimde dahil ediyorlar projeye. Tom filmin haklarını satın almışken yetenekli yönetmeni Alejandro Amenabar'ı da Hollywood'a getirerek, ona 'The Others / Diğerleri'ni çekme fırsatını veriyor ve bilindiği üzere de bu filmde, o dönemde henüz yollarını ayırmamış olduğu Kidman başrolde oynuyor.
Tom'un yol açtığı ilişkiler ağı hemen hemen böyle. Bunlar tüm bağlantılarını düşününce devede kulak elbette. 'Tom Cruise olma' ayrıcalığı, filme bin bir şekilde etki etmiş. Onun ve aynı şekilde Diaz'ın, şu hayattaki imtiyazlarını tahayyül etmek güç. Diaz ve Tom Cruise, sıkı bir kampanya sonucunda, aralık ayında bir pazar sabahı, film çekimi için, Manhattan'da altı bloku kapsayan bir bölgeyi herkese kapalı hale getirmeyi başarmışlar. Oyuncularının özel hayatlarıyla ilgili dedikodular dışında, Vanilla Sky çekim aşamasında fazlaca gürültüye yol açmadı. Şimdiye dek adı geçen isimlere ilaveten, Kurt Russell ve Jason Lee dahil, oyuncuların tümü Crowe'a ilişkin memnuniyetlerini her fırsatta dile getiriyorlar. Filmlerindeki müzik kullanımına azami önem veren Crowe, çekimler boyunca da, o andaki sahnenin duygusuna uygun müziklerin çalınmasını sağlamış. Ek bir not olarak şunu da düşelim; Crowe, Vanilla Sky ismini ilk kez, bizde gösterime girmeyen Almost Famous için düşünmüş.Mal paylaşımı
Tom'da
Eğitimli bir pilot olan Cruise, küçük filosunun tamamını aldı. Küçük filo, bir Beech F90 modeli küçük uçak, 100.000 dolarlık bir Pitts S2B ve 28 milyon doların üzerinde değeri olan Gulfstream IV jet uçağından oluşuyor. Kidman, çocuklarla birlikte seyahat edeceği zamanlarda Gulfstream'i kullanabilecek. Cruise'un Telluride, Colorado'daki yaklaşık 3000 metrekarelik evi, muhteşem bir dağ manzarasına sahip 280 dönümlük bir arazi içinde.
Nicole'da
Kidman ve Cruise, Pacific Palisades'deki bu beş yatak odalı malikâneyi iki yıldır paylaşıyorlardı. Ayrılıktan sonra Kidman çocuklarla birlikte bu evde yaşamaya başladı.
Uzun süredir Amerika'da yaşasa da Kidman için Avustralya, hâlâ anavatan. Mission Impossible 2'nin çekimi sırasında edindikleri ve o dönem birlikte yaşadıkları, liman kıyısındaki bu ev, Kidman'ın anne babasının evine çok yakın.