Kaçak avlanma kuş neslini tüketiyor

Kaçak avlanma kuş neslini tüketiyor
Kaçak avlanma kuş neslini tüketiyor
Muğla'nın Köyceğiz İlçesi'nde özellikle göçebe kuşların son konaklama ve kuluçka alanı olarak bilinen Köyceğiz Gölü çevresindeki sazlıklarda yapılan kaçak avlanma nedeniyle birçok kuşun neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ileri sürüldü

KÖYCEĞİZ - Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ömer Oflaz, aralarında flamingo, karameke, sakarmeke, ördek, yalı çapkını, kırlangıç, saz bülbülü, gülen sumru, yılan kartalı, arı kuşu, çeltikçi, küçük beyaz balıkçıl, turaç ve kaz gibi yaklaşık 180 çeşit kuş türünün yaşadığı, göçebe kuşların da son konaklama ve kuluçka alanı olarak kullandığı 52 kilometrekarelik Köyceğiz Gölü’ndeki kaçak avlanmasının bir türlü önüne geçilemediğini savundu. Oflaz, teknelerle gizlice gelip sazlıkların arasında, otomatik silahlarla katliam yapan kaçak avcıların yakalanması için daha geniş önlem alınması gerektiğini aksi halde kuş türlerinin nesillerinin tamamen tükeneceğini vurguladı.

'YALIÇAPKINI BURALARI MEKAN BİLİRDİ'

Avcılar ve Atıcılar Derneği Dalaman Şubesi Başkanı Cemal Dorum da çevredeki avcıları duyarlı olmaya çağırdı. Dorum, Özel çevre korumasındaki sazlıklarla Dalaman, Dalyan ve Köyceğiz’deki göllerde 12 ay av yasayı olmasına rağmen kaçak avcıların avlanmaya devam ettiklerini söyledi. Dorum, "Yalıçapkını burayı mekan bilirdi. Şimdi görmek hayal oldu. Ortada ne ördek kaldı ne de kaz. Flamingolar da artık gelmiyor"" dedi.(dha/Mustafa Sarıipek)


  ETİKETLER:

  Avcılar

  ,

  çevre

  ,

  Beyaz

  ,

  Turizm

  ,

  Konaklama

  ,

  Mekan

  ,

  kuş

  ,

  koruma

  ,

  kaçak