Kaçak kanser hastası çocukla annesi aranıyor!

Kaçak kanser hastası çocukla annesi aranıyor!
Kaçak kanser hastası çocukla annesi aranıyor!

Daniel?in annesi Colleen, ?zehir? dediği kemoterapinin dine de uymadığı fikrinde.

SLEEPY EYE - ABD’de kansere yakalanan ancak dini nedenlerle ailesi tarafından kemoterapi görmesi engellenen 13 yaşındaki Daniel Hauser adlı çocuk, hâkimin doktora görünmesi kararı almasına rağmen, annesiyle birlikte ortadan kayboldu. ABD’nin kuzeyindeki Minnesota eyaletindeki mahkemenin hâkimi John Rodenberg, Hauser’ın annesiyle birlikte mahkemeye gelmemesi üzerine annenin yakalanması için tutuklama emri çıkardı. Hâkim Rodenberg ayrıca çocuğun bir onkolog tarafından görülmesi ve bir koruyucu aileye teslim edilmesi yönünde de karar aldı.
Doktorlar Daniel’e ocakta kanser teşhisi koymuş, çocuk önce kemoterapi ve radyoterapi görmüş ancak ailesi, çocuklarının vitamin, bitkisel içecek ve çaylardan oluşan, bilgilerin büyük kısmını internetten topladıkları hafif bir tedavi görmesine karar vermişti. Bunun üzerine çocuğun doktoru sosyal hizmet görevlilerini uyarmış, anne Colleen Hauser, 8 Mayıs’ta kemoterapiyi potansiyel olarak ölümcül bir zehir olduğunu ve bu biçimde tedavinin dinen de uygun olmadığını söylemişti. 

Yüzde 80-95 iyileşecek

Doktorları uygun tedaviyi almaması halinde Daniel’in beş yıl içinde öleceğini, tedavi görmesi halindeyse sonuç alma şansının yüzde 80’le yüzde 95 arasında olduğunu belirtiyor. Hauser’in göğsünde büyümeye devam eden bir tümör bulunuyor. Adı Hodgkin’s olan bu tümör, kemoterapi ve radyasyon uygulaması yapıldığında büyük olasılıkla tedavi edilebilen bir kanser türü.
Anne Colleen’in oğlunu tedavi etmek için kullanmak istediği yöntemse ‘Nemenhah Band’ adlı bir Amerikan yerli grubuna ait. Ancak grubun lideri bile Colleen’e kanundan kaçarak hata yaptığını söylemiş. Daniel’in babası Anthony de dedektiflerle işbirliği yapıyor.
Ülke genelindeki tüm polis departmanlarına iletilen alarmda, anne ve çocuğun çarşambadan beri ulaşılamayan Susan Daya adlı bir avukatla ya da Billy Best adlı bir adamla birlikte yola çıkmış olabileceği belirtildi.
Billy Best de 1994’te kanser tedavisi görürken kemoterapi almak istemediği için hastaneden kaçmış ve kısa süre önce Hauser ailesinin tercihine destek vermek amacıyla bir açıklama yapıp kendisinin de doğal yollarla tedavi olduğunu söylemişti. (aa, ap)