Kadıköy'den Fidel'e selam...

Kadıköy'den Fidel'e selam...
Kadıköy'den Fidel'e selam...

Küba Devrimi?ni ateşleyen Moncada Kışlası baskınının yıldönümü bugün Kadıköy Meydanı?nda kutlanacak. Kutlamada Kübalı dansçılar dans edecek. Fotoğraf: sultan güner

Haber: BAHAR ÇUHADAR / Arşivi

İSTANBUL - Bugün; Kübalı devrimcilerin Moncada Kışlası’na saldırıp, ellinci yılını geride bırakan devrimin ateşini yakmalarının yıldönümü. Aralarında Fidel Castro ve Raul Castro’nun da yer aldığı gerilla grubunun saldırısı, Batista rejimini deviren yolu açan ilk eylem olmuş; 1 Ocak 1959’da Batista’nın kovulması ve Santa Clara, Santiago de Cuba şehirlerinin Fidel Castro, Che Guevara, Raul Castro liderliğindeki devrimciler tarafından ele geçirilmesiyle yeni bir dönem başlamıştı. Küba Devrimi'nde önemli bir yere sahip olan Moncada Kışlası baskını bu akşam Kadıköy Meydanı’nda düzenlenecek miting ve konserlerle selamlanacak.
Türkiye Komünist Partisi’nin düzenlediği, Bulutsuzluk Özlemi, İlkay Akkaya ve grubu, Sesler ve Düşler ile birlikte Kübalı bir müzik grubunun da sahne alacağı gecenin katılımcılarından biri de Jose Marti Küba Dostluk Derneği. Dernek başkanı Oğuz Kavala, 26 Temmuz Moncada Kışlası baskınının Küba Devrimi için önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekiyor: “26 Temmuz’un Küba'daki örnek sosyalizmin başarısında anlamlı bir yeri var. Derneğimiz de bu anlamı ülkemizde anlatmaya çalışıyor.  Kadıköy Meydanı’ndaki açık hava toplantısında stand açıp, yayınlarımızı sergileyeceğiz”. Küba’yı görmek isteyenler için bir de program var. Kavala, “Küba’ya yolculuğunu karşılayabilecek yurttaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Küba devleti yabancıların ülkeyi tanımaları için güzel bir olanak sunuyor. Katılımcılar ‘Uluslararası Çalışma Tugayları’ adlı organizasyonlarla Küba’da iki hafta geçiriyor, tarlalarda ya da portakal bahçelerinde kısa sürelerle çalışarak Küba’ya simgesel biçimde yardımcı oluyor” diyor.