Kadın cinayetlerine karşı 'Sayaç'

Kadın cinayetlerine karşı 'Sayaç'
Kadın cinayetlerine karşı 'Sayaç'

27 Nisan a kadar sürecek Sayaç sergisi kapsamında bugün bir panel düzenlenecek.

Sanatçı Zeren Göktan, Ümraniye Cezaevi'ndeki erkek hükümlülere uygulattığı boncuk işleri CDA'da açtığı 'Sayaç' sergisinde bir araya getirdi.

Sanatçı Zeren Göktan, CDA-Projects’te açtığı ‘Sayaç’ başlıklı sergide, boncuk işleri ve beraberinde hazırlanan web sayfasıyla kadın cinayetlerine karşı savaş açıyor. Göktan’ın, Antik Mısır’da ölülerin diğer dünyaya geçerken, hikâyeleriyle onlara yol göstermesi ve onları koruması için hazırlanan kefen örtülerinden esinlenerek oluşturduğu çalışmaları, gerçek ve sanal dünyayı QR kodlar aracılığıyla birbirine bağlıyor. 

Şiddetten ölen kadınlara... 

10. İstanbul Bienali de dahil birçok prestijli uluslararası sergiye katılan Zeren Göktan’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı sergi, sanatçının Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki erkek hükümlülere uygulattığı tane tane işlenen boncuk işlerinden oluşuyor. Kefen örtüler, tavandan sarkan boncuk bebek anahtarlıklar ve bir ucu sanal dünyaya uzanan veritabanıyla büyük bir enstalasyona dönüşüyor. ‘Sayaç’ sergisi sanal boyutuyla, 2013 yılından geriye doğru şiddetten ölen kadınların sayısını güncellerken, sürekli yeni veriler ekleniyor. Güncellendikçe kalabalıklaşan listeyle, artış tehdidini doğasında barındıran bu sayaç, şiddetin sürekliliğinin de habercisi oluyor.
Ölen kadınların isimleriyle hatırlandığı bu dijital anıt, ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfomu’nun veri katkılarını da içeriyor. 27 Nisan’a kadar görülebilecek sergi kapsamında bugün saat 18.30’da Mısır Apartmanı Kat 1’de ‘Sayaç: Farklı Disiplinlerle İşbirliği Üzerinden Bir Sanat Pratiği’ başlıklı bir panel düzenlenecek. Sanat eleştirmeni Evrim Altuğ moderatörlüğündeki panele konuşmacı olarak sanatçı Zeren Göktan’ın yanı sıra Ümraniye Cezaevi Müdürü Mehmet Çıtak, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Gülsüm Kav ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum’dan (CISST) Zafer Kıraç katılacak.