'Kadın vücudu' sanata 35 bin yıl önce girmiş

'Kadın vücudu' sanata 35 bin yıl önce girmiş
'Kadın vücudu' sanata 35 bin yıl önce girmiş

Mamutdişinden yapılmış 'Venüs' heykelciği 3.5 santim eninde, 33 gram ağırlığında.

Almanya'da kadın vücudunu yansıtan en eski Venüs heykelciği bulundu. 35 bin yıllık heykel, sanatın köklerine ışık tutacakPARİS - Almanya’da yaklaşık 35 bin yıllık bir küçük kadın heykeli bulundu. Heykelciğin, kadın vücudunu yansıtan en eski heykel olduğu ve figüratif sanatın kökenlerine ışık tuttuğu bildirildi.
Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, mamutdişi oyularak elde edilen heykelcik, geçen sene eylül ayında Hohle Fels yöresinde yapılan kazılarda altı parça halinde ortaya çıkarıldı. Parçalar bir araya getirildiğinde, koca memeli, geniş kalçalı, üreme organları abartılarak bütün ayrıntılarıyla resmedilmiş bir kadın heykelciği ortaya çıktı.
Tübingen Üniversitesinden Nicholas Conard, buluntuyu değerlendirirken, "heykelciğin cinsellik ve doğurganlığa doğrudan veya dolaylı olarak atıfta bulunduğuna" işaret etti. Conard, "Hohle Fels figürü, paleolitik sanatın kökeni hakkındaki fikrimizi kökten değiştiriyor. Çünkü şimdiye kadar, sadece yarı insan-yarı hayvan yaratıklar veya hayvanların heykelleri veya resimleri bulunmuştu" dedi.
Bir mağara girişine 20 metre mesafede toprağın 3 metre altında bulunan 6 santim boyunda, 3,5 santim eninde, 33 gram ağırlığındaki "Venüs" heykelciğinin, 31 bin ila 40 bin yıllık olduğu karbon testiyle anlaşıldı.(aa)