Kadına dair her şey: 5 Harfliler

Kadına dair her şey: 5 Harfliler
Kadına dair her şey: 5 Harfliler
Bir yıldan beri 'kadın gündemine' dair muzip, eleştirel yazılarla dolup taşan web sitesi '5harfliler'de 'kızlı erkekli' yazılar çok paylaşıldı. Onların arasına sızdık...
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Başbakan’ın ‘kızlı-erkekli’ açıklamalarının ardından sosyal medyada sayısız yorum yazıldı. Kimisi fotoğraf paylaştı, kimisi sevişmek için valiye dilekçe yazısını... Tam o sıralarda kızlı-erkekli yaşamadan öte kadınların orgazm sorununu anlatan ‘Kızlı-erkekli yaşıyoruz da orgazm mı oluyoruz sanki Sayın Başkanım?’ başlıklı ironik bir yazı sosyal medya kullanıcıları arasında hızla yayıldı. ‘Orgazm yazısının’ kaynağı, iki yıldır ‘kadın gündemine’ dair her konuda ilginç, eğlenceli ve ironik yazılar yayımlayan ‘5harfliler’di.
Toplumun genelinin kullanmaktan kaçındığı ‘kadın’ kelimesinden yola çıkarak ismi konulmuş olan sitenin kurucuları dünyanın dört bir köşesine yayılmış durumda. Hikâyelerini dinlediğimiz 5Harfliler’in kurucuları Çağla Özbek, Deniz Kaynak ve Duygu Aytaç aslında okumak istedikleri bir site ihtiyacıyla yola koyulmuş. Sayıları dokuza çıkan çekirdek kadrosuyla 2011’den beri onlarca yazıyla dolan sitede sağlık yazılarından tarihten kadın konularına ve gündeme dair pek çok konu işleniyor. Deniz kadın gündemi kelimesini tuzaklı buluyor: “Sınırları önceden çizilmiş, tek bir kadın gündemi olamayacağı, kadınların gündemlerini bu sınırlara göre belirlemek zorunda olmadığı ön-kabulümüz var. Yemek, cinsellik, politika , tarih, sanat ve güzel insanlar… Yani sonsuz ihtimal var... ”
‘Arzu Tramvayı’ köşesinde her gün kadınlar için arzu nesnesi olan bir erkek ya da kadının haberleri yer alıyor. Çağla anlatıyor: “Beğenilen’ kişileri bir derginin sayfalarına taşımak yeni bir şey değil ama ‘Arzu Tramvayı’nı biraz gırgır yapmaya çalışıyoruz. Büyürken okuduğum kadın dergilerinde görüyordum böyle köşeleri. İşte ‘Kenneth 22 yaşında, en sevdiği şey Alpler’e bakarak günü selamlamak, en sevmediği şey kadında kırmızı oje’ gibilerinden...” Deniz amaçlarını anlatırken “Sosyal medyada, geleneksel medyada tektip bir kadın resmi olmasıyla, o kadına tektip bir içeriğin layık görülmesiyle derdimiz vardı” diyor. Sitede yayımladıkları ayda ortalama 50 yazı yorumlarla pekişiyor. Yazarlar da yorumculara cevap vererek her yazının altında bir sohbet platformu oluşturuyor. Duygu “Geçenlerde bir okuyucu 5Harfliler için ‘Burası nefes alabildiğimiz ender yerlerden’ demiş. Ağlayarak ekranı öpmek istedim” diyor ve ekliyor: “Siteyi tasarlarken kendine has bir komünite ruhu, internetin geri kalanında alışılmadık tarzda yorumları çok istemiştim.” O ‘tarzı’ ise “Kadın düşmanlığının norm değil istisna olduğu” sözleriyle özetliyor. Yazarlar genellikle rumuzla yazıyor. Bunun cinsiyetçi sadırılara karşı önlem olup olmadığını sorduğumda Deniz, “Çağırıyor gibi olmayayım ama sitede cinsiyetçi saldırı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Onlara da cevval yorumcularımız geçit vermiyor sağ olsunlar” diyor.
Kadın gündemine ait yazılarını paylaşmak isteyenler için adres: merhaba@5harfliler.com